Бучацька районна бібліотека заснована 1-го листопада 1944 року, першим бібліотекарем була Кузів Олена Климентіївна.
12-го листопада 1944р. одержано першу партію літератури, яка надійшла з Харкова, потім надіслали поповнення для нашої бібліотеки міста Одеса, Москва, Ленінград та інші. На 1-ше січня 1945 р. бібліотека мала в своїх фондах 2,5 тис. примірників книг. Особливо багато надійшло літератури з Москви і Ленінграда.
В 1945 р. бібліотека одержала приміщення з 2-х кімнат, фонд її виріс до 5 тис. примірників. 7 жовтня 1945 р. штат бібліотеки розширився до 2-х працівників, зав. бібліотекою – Кузів Олена Климентіївна та бібліотекар – Фіалковська Стефанія Йосипівна.
Протягом 50-60 рр. бібліотека поступово збільшувала свої фонди, залучала все більше читачів, розширювала своє приміщення.
З 1960 по 1983 рр. бібліотека очолювала Риженкова Євдокія Петрівна, зав.абонементом працювала Фіалковська С.Й., зав.читальним залом – Кузьменко Е.М., методистом – Пасимок Г.П.
Колектив бібліотеки вступив у боротьбу за звання «Бібліотека відмінної роботи».
В 1964 р. 1 березня Тернопільське обласне управління культури та Президія Обкому профспілки працівників культури присвоїли Бучацькій районній бібліотеці для дорослих почесне звання «Бібліотека відмінної роботи» за зразкову організацію культурно-освітньої роботи населення, з цього часу бібліотека носить почесне звання.
З 1986 р. директором ЦБС – Галина Василівна Брильова.
З 2001 р. директор ЦБС - Машталір Леся Іванівна.