Художники та народні умільці Бучаччини

Роман Лесів

Народився 1961р. в с.Жизномир, Бучацького району, Тернопільської області.
Після закінчення Жизномирської середньої школи обирає мистецький шлях. [Навчається у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. Івана Труша. (1979-1985р.), де отримує ґрунтовну фахову підготовку (вчителі- Лучинський О.П., Лесюк Ю.П., Мисько Р.М.). Працював над оформленням вистав Бучацького народного самодіяльного театру м.Бучач "Мамина хата", "Роксолана" Любові Забашти. "Монументальні розписи" "Казкового залу" в Русилівській школі-дитсадку, в будинку народної творчості. У рідному селі виконав розписи церкви " Царя Христа". В творчому доробку живописні полотна та графічні твори. Більшість робіт виконано в техніці олійного живопису, акварелі.
Учасник обласних та районних виставок. Багато робіт знаходиться в приватних колекціях. Пейзаж залишається улюбленою темою, захоплюється історичним минулим,3 великою радістю творить живописні полотна старого Бучача, його історію, духовність.

Анатолій Рудницький

Народився 15 серпня 1965р. у с. Підзамочок під Бучачем. Малярства навчався у Бучацькій художній школі, Вижницькому коледжі прикладного мистецтва та у Львівській академії мистецтв.
Працює у родинному містечку Бучачі. Творчо почав працювати у 1997р.
Виставки індивідуальні та колективні – Бучач, Львів, Тернопіль,  Київ, а також Польща, Англія.      Твори знаходяться в приватних збірках та державних музеях України, Польщі, Німеччини, Росії, США.

Равлюк Руслана

Народилася 17 квітня 1968р. у селі Свершківці Заліщицького району Тернопільської обл. Майстер художньої вишивки. Закінчила Вижницьке училища прикладного мистецтва ім. Ю.Шкрібляка (відділ художньої вишивки, 1988). Від 1994 р. працює керівником гуртка художньої вишивки в Будинку дитячої та юнацької творчості «Сузір’я» м.Бучач. Учасниця всеукраїнських, обласних та районних виставок народного декоративного мистецтва. Атестована як майстер традиційного народного мистецтва (1997). Твори: рушники, сорочки чоловічі, народне вбрання, доріжки, серветки. Живе і творить у м. Бучач Тернопільської обл.

Роман Вільгушинський

Народився Роман Казимирович 30 квітня 1963 року на Бучаччині, в с. Язлівець. Ще в дитинстві вирішив стати художником. Вперше спробував малювати у школі. Копіював уподобані картини, малював портрети та пейзажі, а паралельно із цим придивлявся, як працюють народні майстри з різьби по каменю. Перша робота – уже після закінчення 10-го класу школи працював художником у Тернополі у санепідемстанції. Своїми професійними знаннями та майстерністю Роман Вільгушинський завдячує Львівському державному інституту прикладного та декоративного мистецтва. Проте, скульптура – це лише одна грань творчості майстра. Недарма відоме прислів’я гласить, що талановита людина талановита у всьому. Знаний скульптор, виявляється, ще талановитий живописець Роман Вільгушинський – лауреат обласної премії ім.Михайла Бойчука за кращий професійний твір з образотворчого мистецтва (2004), лауреат міжнародної виставки Львівський осінній салон «Високий замок» (2006). А в 2008 році нашого земляка єдиного з Тернополя запросили долучитися до виставки кращих скульпторів України! У Києві у виставковому залі Українського дому експозицію тернополянина оглядали відомі мистецькі світила та перші особи держави. У пам’ятниках, що вийшли з-під його рук, прикметною рисою є одухотвореність образів. Для кожного свого героя він обирає такий психологічний стан, який передає його характер, спрямованість його діяльності. Через пластику людського тіла Роман Вільгушинський передає цілу гаму переживань людини. Майстер працював над скульптурним зображенням багатьох відомих особистостей, а незабаром Тернопіль прикрасять пам’ятники Степану Бандері та Соломії Крушельницької також його авторства. Захоплюється Роман Вільгушинський і сакральним мистецтвом. У його творчому доробку – кілька десятків монументальних робіт, присвячених релігійній тематиці. Творіння нашого земляка прикрашають каплиці та церкви не лише у нашій області, а й по всій Україні. А найбільш значемою та пам’ятною роботою є відновлення колони Пресв’ятої Богородиці та скульптори Яна Непомука у Бучачі, а також реконструкція знищених скульптур, який свого часу створив український Мікеланжило Іоанн Георг Пінзель на Бучацькій ратуші.

Марія Камінська-Станкевич

Народилася 1954 року в с.Підзамочок Бучацького району Тернопільської обл. в лемківській родині. Її батько – Давид Камінський походить з с.Ріпник Кроснянського повіту, а мати – Ганна Шкурат з с.Волівець, що на Горличчині. Уміння писанкарки Марії передала її тітка – Вікторія Яскілка, відома майстриня лемківської писанки та витинанок. Писанки Марії Станкевич – це крихітне рукотворне диво сповнене чарівних і доброзичливих візерунків, які несуть всім радість і світло Христового Воскресіння. Це пробудження весни, спогад про минуле і сучасне, далеке і близьке. На писанках цвітуть ніжні квіти і галузки, та мерехтять символічні сонечка. Писанки Марії хочеться уважно розглядати, бо в їхніх орнаментах затаїна душа лемківського народу. Писанки Марії Станкевич зберігаються в багатьох музейних і приватних колекціях в Україні та закордоном. Вони демонструють ліричну лемківську вдачу та невмирущість традицій українського мистецтва.
Основні виставки:
2002 р. – Великодня виставка в музеї народної архітектури і побуту у Львові;
2001 р. – Виставка «Народне мистецтво Львівщини в Донецьку»;
2000 р. – Великодня виставка, галерея «Яровіт» у Львові.
1999 р. – Обласна виставка «Великодній рушничок» Музей народної архітектури і побуту у Львові.
«Київщина запрошує гостей». Звітна виставка в рамках Всеукраїнського огляду народної творчості. Київ, Національний палац «Україна».
Всеукраїнська виставка аматорського образотворчого та декоративного-прикладного мистецтва. 3-30 жовтня Палац мистецтв «Український дім», м.Київ.
1998 р. – Персональна виставка у м. Бучач.
1996 р. – Міжнародна виставка словянських писанок у Відні, Австрія.

Мелешко Оксана

Народилася 15 червня 1979 р. в с.Підзамочок Бучацького району. Після закінчення Підзамочківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів вступила в Лебединське педагогічне училище, що в Сумській області. Після закінчення училища працює в сільській школі с.Рукомиш Бучацького району. У 26 років почала відчувати нестримне бажання малювати. А відчуття це з’явилося після того, як відвідала Святу Туринську Плащаницю. Першим помічником у написанні картини був батько, який колись сам закінчив художню школу в м. Бучачі. Вперше написала ікону «Молитва на Оливковій горі». В 2007 році в районному краєзнавчому музеї вперше експонувались картини під час Великодньої виставки. Приймала участь в районних виставках художніх аматорів. В даний час навчається в Прикарпатському національному університеті ім..В.Стефаника, на факультеті початкового навчання. Мисткиня дуже любить навколишній світ, його красу, людей, з повагою ставиться до будь-якого виду мистецтва і людей, які відносяться до нього.

Орест Грицак

Народився 1976 року.
1991-1995 – навчання на відділі художнього оформлення Вижницького училища прикладного мистецтва ім. Ю.Шкрібляка. З 1995 р. – студент Одеського державного педагогічного університету ім. К.Ушинського. Участь у виставках з 1993 року. У серпні 2006 року у Бучацькому краєзнавчому музеї відкривається персонально-художня виставка з нагоди ювілею художника. Твори зберігаються у приватних збірках України. Творчість у молоді роки – це коли шукаєш, пізнаєш, формуєшся, щоб утвердитись у майбутньому. Цей період завжди яскравий, швидкоплинний і надзвичайно важливий у визначенні свого подальшого шляху. Такий період пошуків переживає зараз молодий художник Орест Грицак. Можливо, тому його олійні картини різноманітні за тематикою і засобами виразності. Орест Грицак звертається до реалістичного відображення світу природи. І в постійній праці поряд з етюдними творами постають сміливо виконані, композиційно виважені пейзажні полотна. Художника вабить море. Він малює його в різний час доби і пори року, вдало передає мінливі барви, світло і настрій. Митець використовує широку гаму кольорів, мазки фарби на полотні то лагідні, то експресивні. За цим вгадується емоційний настрій автора, його прагнення скористатися різноманітною живописною фактурою. У деяких роботах Орест Грицак відходить від «пленерного» відтворення дійсності і звертається до історичної та сакральної тематики. Тут важливе місце посідає людина. Але автор не вдається до детального моделювання обличчя і прописування одягу. Його цікавить душевний стан героя і загальна пануюча атмосфера подій. На сьогоднішній день художник аналізує, порівнює, набирає досвіду. І це спонукає до самовдосконалення і нових творчих задумів.

Світлана Фецьо

Народилася 19 травня 1967 року в с.Трибухівці Бучацького р-ну. Закінчила Бучацьку художню школу 1982 року, училище по виготовленню художніх меблів 1985 р. Львівський лісотехнічний університет. З 1996 року і по сьогоднішній день працює в Бучацькому районному споживчому товаристві на посаді інженера з охорони праці. В 1999 році в м. Бучач відбулась перша персональна виставка. На ній було представлено 50 акварелей.

Богдан Табачук

Народився 30 листопада 1952 р. у с.Пишківці Бучацького р-ну Тернопільської обл. Майстер художньої обробки дерева. Закінчив Косівський технікум народних художніх промислів ім.В.Касіяна (1977р.) Педагоги: В.В. Гаврик, І.В.Балагурак, М.Ю.Федірко. працював різьбярем Косовських виробничих майстерень (1977-1978), Бучацького держлісгоспу (1992-2001). Учасник всеукраїнських, обласних та районних виставок народного декоративного мистецтва. Володів технікою гуцульської різьби, інкрустації бісером. Твори: декоративні тарілки, скриньки, рахви. Жив і творив у м. Бучач Тернопільської обл. помер 22 липня 2001 р.

Вікторія Калавур

Народилася 14 жовтня 1969 р. у м. Бучач Тернопільської обл. майстер художнього ткацтва. Навчалася у Вижницькому училищі прикладного мистецтва ім. Ю.Шкрібляка на відділі художнього ткацтва (1988). Володіє технікою ручного ткацтва, писанкарства, вишивки. Працює керівником гуртків «Міні гобелен», «Писанка», «Вишивка» у Бучацькому Центрі дитячої та юнацької творчості «Сузір’я». Учасниця всеукраїнських, обласних та районних виставок народного декоративного мистецтва, а також етнографічно-мистецьких свят. Твори: народний одяг, ткані килими, доріжки, вбрання для священників, писанки, вишивані рушники, сорочки, серветки. Живе і творить у м. Бучач Тернопільської обл.

Зеновій Пеньонжик

Народився 9 травня 1957 р. у с. Заривинці Бучацького р-ну Тернопільської обл. Майстер писанкарства, художньої вишивки. Закінчив Кишинівський педагогічний інститут ім. Іоана Крянге, художньо-графічний факультет (1984). Вчитель образотворчого мистецтва ЗОШ с.Звенигород, Під замочок та ЗОШ №1 м.Бучач. Працю вчителя поєднує з мистецтвом вишивання та писанкарства. Керівник гуртка «Лемківська писанка». Учасник всеукраїнських, обласних та районних виставок народного декоративного мистецтва та етнографічно-мистецьких свят. Твори: плащаниці, чоловічі сорочки, писанки: - «Ластівки», «Хрести», «Бузьки», «Сінокоси», «Безконечник», «Ружі», «Риба», «Троянди», «Зорі», «Церковця», «Базьки», «Танець», «Гаївки», «Барвінок», «Великдень», «Різдво», «Хата», «Сосонка», «Дерева», «Півмісяці» та інші. Твори зберігаються в Коломийському музеї писанки, Івано-Франківському обласному краєзнавчому, Тернопільському художньому та у приватних колекціях. Живе і творить у с.Звенигород Бучацького р-ну Тернопільської обл.

Оксана Пеньонжик-Мазур

Народилася 4 березня 1969 р. у с.Киданів Бучацького р-ну Тернопільської обл. Майстер художнього ткацтва, вишивки, писанкарства. Навчалася у Бучацькій державній художній школі (1984), Вижницькому училищі прикладного мистецтва (1988), Львівській академії мистецтва (1995). Працювала головним художником на ткацькій фабриці «8 березня» смт.Дігтярі Чернівецької обл. (1989). Викладач Бучацької державної дитячої художньої школи. Учасниця всеукраїнських, обласних та районних виставок народного декоративного мистецтва та етнографічно-мистецьких свят. Твори: ручне ткацтво – плащаниця, хоругва «Непорочне зачаття», доріжки – «Море», «Пори року», «Український килимок», писанки – «Дзвіночки», «Сонце», «Ластівки», «Золота нивка», «Хрещатий барвінок», «Півонії», «Нарци», «Весняний розмай», «Бузьки», «Орхідеї», «Снопки» та інші. Твори зберігаються в Івано-Франківському краєзнавчому, Коломийському музеї писанки, Тернопільському художньому музеї, Бучацькому районному комунально-краєзнавчому музеї, церкві Воздвиження Чесного Хреста Господнього монастиря о.о..Василіян. Живе і творить у с.Звенигород Бучацького р-ну Тернопільської обл.

Наталія Ліскович

Народилася 17 травня 1970 р. у м. Бучач Тернопільської обл. Майстер дизайну одягу та художньої вишивки. Закінчила Вижницьке училище декоративно-прикладного мистецтва (1989), Прикарпатський державний педагогічний університет ім. В.Стефаника, художній факультет (1996 р.). Працює керівником гуртка «Дизайн», «Образотворче мистецтво» за авторською програмою у Бучацькому Центрі дитячої та юнацької творчості «Сузір’я». Учасниця всеукраїнських, обласних та районних виставок народного декоративного мистецтва, етнографічно-мистецьких свят. Твори: народне вбрання, рушники, сорочки чоловічі і жіночі, серветки, обруси. Живе і творить у м. Бучач Тернопільської обл.

Біль Ярослав

Народився 25 червня 1946 року в м Бучачі Тернопільської обл.асті. В 1953 почав навчатися в Бучацькій середній школі №1. З 1960 року навчається також у Бучацькій дитячій художній школі. У 1964 році завершує навчання у середній та художній школах і розпочинає трудову діяльність на Бучацькому цукровому заводі. З 1965 до 1968 року служив в лавах Радянської Армії. У 1969 році вступає до Львівського державного училища прикладного та декоративного мистецтва ім. І.Труша, навчається у таких педагогів як, О.Ю.Марченко, Р.М.Безпалків, С.І.Костирко. Після закінчення училища, з 1973 року працює викладачем в дитячій художній школі м.Рівного. З 1979 р. постійно бере участь у регіональних та Всеукраїнських виставках:
1980 р. - виставка молодих художників( м.Киї'в)
1982 р. - виставка викладачів - художників учбових закладів України
У 1988 році переїжджає у м.Бучач, і донині працює викладачем у Бучацькій художній школі.
1996 р. - персональна виставка у м. Бучачі
2007 р. - виставка робіт, присвячених Дню Незалежності «Мальовнича Україна»
Багато творів знаходиться у приватних колекціях України та світу( Польща, Австрія, Англія та інші)

Ващук Тарас

Народився 8 червня 1947 р. у с. Нагірянка Чортківського р-ну, Тернопільської обл. Вчився в Нагірянській початковій та Ягільницькій середніх школах. Відвідував художню студію при палаці піонерів в Чорткові. В 1962 р. поступив в Косівське училище прикладного та декоративного мистецтва на відділ художньої кераміки. Живопису навчався в Аіди Євгенівни Сидоренко, та у Юрія Олексійовича Касьяненко. Закінчив училище у 1967 р. З 1967 р. служив в Закавказькому воєнному окрузі. Був художником-оформлювачем у різних частинах округу. У цей період відвідував художню студію у Тбілісі, та студію живопису і скульптури в м. Ленінакан (Вірменія). З 1970 р. по 2000 р. викладач Бучацької дитячої художньої школи. З 1971 р. бере участь в обласних, республіканських та всесоюзних виставках. Багато років працював в Бучацькому філіалі Тернопільського художнього виробничого комбінату художником-оформлювачем. Художні твори знаходяться в приватних збірках і колекціях України та багатьох країнах світу (Канада, США, Польща, Ізраїль, Німеччина, Швеція, Англія). Персональні виставки:
1997 р. м. Бучач
2001 р. – Сан-Франциско (США),
2004 р. – Сан-Франциско (США).
Портрет А.Шептицького закупили для консульства США в Каліфорнії. В даний час на пенсії.

Паляниця Тарас

Народився 26 лютого 1990 р. в старовинному м. Бучачі на Тернопільщині. Дитинство і юність проходили серед чудової природи, мабуть тому захопився малюванням і охоче навчався у Бучацькій художній школі з 2000-2006 р. Після закінчення 9 класу у ЗОШ №2 м. Бучача вирішив пов’язати своє життя з мистецтвом і поступив у Косівський інститут декоративно-прикладного мистецтва, ЛНАМ де навчається і сьогодні. Персональна художня виставка у краєзнавчому музеї м. Бучача (2008 р.). Твори: Натюрморт «Квіти» (полотно, олія), петровський розпис в крузі (левкас, темпера), пейзаж «Вечір в Карпатах» (олія, полотно), натюрморт «Польові квіти» (полотно, олія ) та інші.