Зігрівають жителі Звенигорода спогади про чудове різдвяне дійство «Ясна зірка засвітила, про Ісуса сповістила!» Л. Пшива, К. Кулик, О. Отапович, М. Стрільчук та інші аматори художньої самодіяльності подбали, щоб тепло родинного свята зігрівало глядачів та подарувало їм приємні враження. Завклубом Галина Кулик подякувала за святкове дійство. У сільській бібліотеці діяла книжкова виставка «Під різдвяною зіркою Ісус – Спаситель світу!»

Мирослава Бучковська, зав. бібліотекою с. Звенигород

Нова доба. - 2014.- 7 лют. – С. 5.

 

 

 

 

 

У читальному залі центральної бібліотеки відбулась науково-практична конференція «Тарас Шевченко в контексті незалежності України». У її роботі взяли участь представники влади і громадських організацій, вчителі і учні навчальних закладів, жителі Бучача. Доповідачами були: голова районного товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Михайло Довбуш, доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Національної Академії мистецтв України Михайло Станкевич, голова Союзу Українок м. Бучача Ганна Піддубна, вчитель української мови та літератури Бучацької ЗОШ I-II ст. Ольга Дячів, вчитель української мови та літератури Бучацької ЗОШ I-III ст. №3 Віра Дячек, директор Бучацької ЦБС Леся Машталір, директор Бучацького районного краєзнавчого музею Леся Легка. Виступ доктора мистецтвознавства М. Станкевича на тему «Сакральні мотиви у графічних творах Тараса Шевченка» супроводжувався показом слайдів. Ведучою конференції була в. о. начальника відділу культури РДА Алла Вержбицька. Керуючий справами районної ради Василь Григоришин підбив підсумки конференції.

Надія Лестюк, зав. методично-бібліографічним відділом
Бучацької центральної бібліотеки.

Нова доба. – 2014. – 14 берез. – С. 4.

 

 

 

 

У будинку культури відбувся урочистий концерт, у якому були задіяні понад 30 учасників художньої самодіяльності. У виконанні фольклорного ансамблю звучали пісні великого Кобзаря «Заповіт», «По діброві вітер виє», «Реве та стогне Дніпр широкий» та ін.. Майстерно були виконані інсценізації віршів. Дівочий та дитячий ансамблі, ведучі та читці разом з глядачами пройшли життєвим та творчи шляхом поета. У бібліотеці діє книжкова виставка «Навіки в пам’яті народу житиме Кобзар». Перед концертом у будинку культури було виставлено фотографії Небесної Сотні, запалено свічки. Всечесні отці Я. Гель та М. Мойсей відправили панахиду. З доповіддю виступив сільський голова богдан Таняк.

Галина Юшкалюк, бібліотекар с. Малі Заліщики.

Нова доба. – 2014. – 21 берез. – С. 2.

 

 

 

 

На урочистостях з нагоди 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка, затамувавши подих, односельці слухали пісні, які виконував хор під керівництвом Степана Хмарного. До речі, сільському хору цього року виповнилося 25 років. До його складу входять С. Кралька, І. Яцишин, С. Жирівський, Ф. Клевчук, В. Когут, Р. Палюх, П. Кіт, П. Шум’як, В. Предко, Н. Хмарна, М. Кулик, Л. Боян, Н. Кралька, Л. Пилипович, М. Кулина, С. Баран, С. Колега, М. Рацька. Ведучими були Марія Рацька та Васил Предко. Учні школи С. Неділенько, О. Кавецька, П. Клевчук, О. Кралька прочитали поезії невмирущого Кобзаря, а П. Кіт – уривок з поеми «Кавказ». Зі словами вдячності до односельчан звернулася сільський голова. Оксана Жирівська організувала тематичну виставку літератури. Учні школи під керівництвом Г.В. Чорній облаштували виставку стінгазет, присвячених життєвому і творчому шляху Т.Г. Шевченка. Згадали учасники урочистостей і криваві події Майдану. Зі сльозами на очах слухали композицію «Пливе кача по Тисині», вірші, присвячені трагічним подіям Євромайдану.

Оксана Клевчук, педагог-організатор Бобулинської ЗОШ І-ІІ ст.

Нова доба. – 2014. – 21 берез. – С. 2.

 

 

 

 

«Навіки в памяті народу житиме Кобзар» - такими словами у будинку культури ведучі Галя Непіп та Христина Деременда розпочали концерт, присвячений 200-ій річниці від дня народження Т. Г. Шевченка. Свято розпочалося піснями шкільного хору під керівництвом Тараса Рівного. Багато пісень прозвучало у виконанні дівочого, чоловічого та дитячого ансамблів. Гарного настрою глядачам додали виступи солістів Бориса Дзьоби, Петра Соловія, Тані Процик та дуету Христини Лучки й Андріани Миськів. Майстерно декламував поезію «Марина» ансамбль читців у складі Людмили Загородної, Вікторії Єременко, Тані Тарас, Ірини Непіп. З душевним трепетом читали вірші Кобзаря Зоряна Птиць, Єлизавета Кирнична, Діана Шевчишин, Вероніка Дудлій, Вероніка Ющак, Соломія Гриньків, Христина Соловій, Святослав Лучка. На завершення свята вдячність аматорам висловив сільський голова А. Я. Мокрецький. Бібліотекар М. І. Швидка організувала виставку «Пророк, народжений Україною».

Галина Бородиць, директор Переволоцького СБК.

Нова доба. – 2014. – 21 берез. – С. 2.

 

 

 

 

У сільському клубі відбувся літературно-мистецький вечір, присвячений 200-ій річниці від дня народження Кобзаря, що розпочався «Заповітом» у виконанні хору учнів місцевої школи, яких підтримав увесь зал. Учасники художньої самодіяльності підготували вірші, пісні, сценки з життя і творчості поета. Особливо яскраво випустили сестри Соломія і Діана Михайлецькі, Маряна Худик, Оля Вербіцька. Окремої уваги заслуговують виступ учасників художньої сільського клубу під керівництвом Й. М. Климів та номери сестер Юлі і Марійки Міськевич, Мирослави Худик і Марії Висоцької, тріо у складі Н. Гикавчук, М. Крупели та О. Горбатюка. Велику допомогу в проведенні свята надали директор місцевої школи Р. Й. Іванюк, педагог-організатор І. В. Клим, вчитель музики і співів С. П. Іванюк, завклубом Й. М. Климів. Сільський голова І. М. Кровіцька подякувала учасникам художньої самодіяльності і односельчанам, які вшанували пам'ять великого Кобзаря. Наприкінці урочистостей весь зал і учасники концерту змовили молитву за загиблих Героїв Небесної Сотні. Вічна їм пам’ять і слава. Слава Україні! У бібліотеці оформлено книжову виставку “Пророк, народжений Україою».

Надія Стойко, зав бібліотекою с. Сороки

Нова доба. – 2014. – 28 берез. – С. 2.

 

 

 

 

 

У сільському будинку культури відбувся урочистий концетр «Палахкотить як свічка праведна душа Кобзаря», якому передувала відправа біля фігури Матері Божої. Зі вступним словом виступив сільський голова Іван Когут, згадавши найперше Героїв Небесної Сотні. Їхню пам’ять сельчани вшанували хвилиною мовчання. Учасникм святкового концерту разом з глядачами пройшли життєвим та творчим шляхом поета. У фойє будинку культури була представлена виставка «Хто шевченка прочитав, той багатший серцем став». Сільський голова Іван Когут, директор СБК Надія Струс, художній керівник Василь Пастущак щиро вдячні всім учасникам концерту.

Оксана Тимчій, бібліотекар с. Пилява

Нова доба. – 2014. – 28 берез. – С. 2.

 

 

 

 

 

Вечір, посвячений 200-їй річниці від дня народження Т. Г. Шевченка, розпочався із вшанування пам’яті Небесної Сотні. Звучали з екрана слова Шевченка устами полеглого героя Сергія Нігояна, транслювалися кадри трагічних подій на Євромайдані, лунали вірші та пісні на честь героїв. Опісля ведучі І. Кладочний та Н. Гнитка озвучили тему вечора: «Промінь той в душі не згас, що запалив колись Тарас». У виконанні сільського хору «Спогад» залунали безсмертні твори Кобзаря «Реве та стогне Дніпр широкий», «Думи мої», «Заповіт» та багато народних пісень, які так любив Кобзар. Варто сказати, що саме в ці дні минає 25 років від дня створення сільського хору. Чудовою грою потішили і наші обдаровані діти, бандуристки Марічка Михайлецька, Іринка Руда та Любка Окіпна, Софійка Кузевич (сопілка), Петро Коб’яков (баян). До глядачів звернілася керівник хору Ганна Михайлецька, яка закликала усіх до миру, взаємопідтримки та небайдужості. На закінчення разом заспівали пісню-молитву «Боже, послухай благання», в якій попросили єдності та благословення для нашого народу. У бібліотеці діє розгорнута книжкова виставка «І на оновленій землі врага не буде супостата….»

Ярослава Янківська, зав. бібліотекою с. Заривинці

Нова доба. – 2014. – 28 берез. – С. 2.

 

 

 

 

З нагоди вшанування учасників бойових дій на території інших держав у бібліотеці-філії с. Доброполе було проведено годину-спомин «Одвічний біль Афганістану» і оформлено книжкову полицю «Правда про Афганістан» Військову службу а Афганістані проходив добропільчанин Василь Котовський, 1960 р.н. Він був призваний у Львівську область. Через три місяці військову частину перевели в Узбекистан у м. Термез. Там отримали бойові машини і своїм ходом добиралися в столицю Афганістану – Кабул, а далі до м. Джалалабад, де була розташована десантна військова частина. Місяць звикали до клімату. Вдень допікала 50-градусна спека, а вночі-холод, температура повітря опускалася до 0 градусів. Василь з бойовими побратимами перебував у горах, харчувалися хлопці сухими пайками. Продукти їм скидали з вертольотів. Спали на голій землі, іноді одяг примерзав. Афганці ставилися до українців неадекватно. 1981 року була організована футбольна зустріч між командорю афганців та українців. Афганці кинули гранату і троє українців загинули. Діти 12-13 річного віку сиділи в засаді і стріляли по наших хлопцях з автоматів. василь привіз афганську газету, в якій описувалось про військову частину, в якій він служив: «відмінно було налагоджено на навчаннях взаємодію між мотострілками та саперами. Одного разу колона бойових машин, рухаючись звивистою гірською дорогою, піднімалась до перевалу. І враз усі машини завмерли: попереду нависла велетенська скала. За справу взялися сапери. Василь Котовський і Андрій Ярчевський підготували заряди для підриву. Вибухом відкололо скалу від гори. Спільними зусиллями вони очистили дорогу». Із Доброполя в афгністані служили також володимир чорній та Іван Гребічук (обидва 1964 р.н.), Василь ринда (1967 р.н.), Роман Стецько (1968 р.н.), Степан Митко (1969 р.н.). Загинув, виконуючи свій військовий обов’язок, Орест Гальчук із с. Сапова Теребовлянського району, батьки якого – вихідці із Добпрополя. після першого поранення хлопця лікували у Ташкенті. Як видужав, до бойових дій більше не залучали, а призначили кіномеханіком. Одного разу під час прокручування кінофільму в перевізній автомобільній кіноустановці напали душмани, почалася перестрілка. Орест кинувся рятувати капітана, але отримав смертельне поранення. У Тернополі на вул. Злуки є пам’ятник воїнам-афганція і меморіальна дошка, на чкій викарбовано і прізвище ореста Гальчука.

Оксана Чайківська, провідний бібліотекар бібліотеки-філії с. Доброполе

Нова доба. – 2014. – 28 березн. – С. 4.

 

 

 

 

Згідно з даними , Всесвітньої організації охорони здоровя (ВООЗ) стан здоровя людини на 50-55% залежить від способу життя, на 20-25% - від навколишнього середовища, на 20% - від генотипу і лише на 10-15% - від рівня розвитку медичного обслуговування. Під здоровим способом життя мають на увазі відмова від шкідливих звичок, дотримання норм і принципів у харчуванні, власній гігієні, фізичній рухливості тощо. Аналіз здоровя населення України свідчить про незадовільний його стан, низьку народжуваність, зростання смертності, скорочення середньої тривалості життя, а також зростання та поширення хвороб. Просвітницька робота в цьому напрямку набуває сьогодні важливого значення. Томупрцівники бібліотек-філій централізованої бібліотечної системи району зібралися у центральній бібліотеці на семінар-практикум на тему: «Робота бібліотеки по формуванню позитивної мотивації на здоровий спосіб життя». Бібліотечні працівникинабули практичних навиків складання програм та міні-пректів з популяризації бібліотекою здорового способу життя, отрималиметодичні матеріали, підготовлені методичнобібліографічним відділом центральної бібліотеки.

Надія Лестюк, зав методично-бібліографічним
відділом Бучацької центральної бібліотеки.

Нова доба. – 2014. – 16 трав. – С. 2

 

 

 

 

Добропільські школярі провели змістовне свято для своїх мам, яке підготувала вчителька української мови і літератури Леся Корній. Щирі вітання перепліталися з усмішками, гуморесками. Були інсценізовані уривки з пєс про долю жінки (постановни ки Павло Лисий, Оля Чайківська), звучали пісні про неньку. Сільська бібліотека-філія оформила книжкову виставку «Маю я три люблячі матусі».

Оксана Чайківська, провідний бібліотекар бібліотеки-філії с. Доброполе.

Нова доба. – 2014. – 16 трав. – С. 5.

 

 

 

 

До Міжнародного Дня захисту дітей працівники дитячої бібліотеки готувались заздалегідь. Вікна книгозбірні прикрасили виставки малюнків та творчих робіт дітей. Юні читачі активно спілкувалися під час години діалогу „Про права та обов’язки дітей”, грали в ігри, віртуально подорожували по дитячих сайтах, брали участь в мульт-коктейлі „Ми читаємо і слухаємо казку”. Заохоченню до книги, читання сприятиме літня акція „Якщо з книгою дружити – стане цікавіше жити”, яку проводять працівники бібліотеки для дітей. Під час канікул користувачі бібліотеки можуть долучитись до участі в „Подорожі змаганні у цікавий світ читання”. У велику „книгу” діти вклеюють різнокольорові маленькі „книжечки”, подорожуючи по галузях знань, що сприяє інтелектуальному розвитку особливості. Під час літнього відпочинку на дітей чекають яскраві виставки, книжкові новинки, екскурсії по всіх відділах бібліотеки, інтернет-навчання комп’ютерної грамоти, участь в гуртках „Живи, книгою” для учнів 1-4 класів та „Юний бібліограф” для учнів 5-9 класів. Бажаючі можуть долучитись до літературного-читацької акції „Я рекомендую...”- порекомендувати улюблені книги своїм ровесникам.

Галина Меньків заступник директора Бучацької ЦБС

Нова доба. – 2014. – 20 черв. – С.2

 

 

 

 

„Дитинство - це гомін веселий усюди ”- під такою назвою в бібліотеці - філії с. Звенигород проведено конкурс малюнків на асфальті, який зібрав велику кількість юних художників різного віку. Під час підбиття підсумків та визначення переможців кожен „захищав” свою роботу та демонстрував свої художні здібності. Перше місце дісталося Іванці Прибулі, Мар’янці Кулик та Насті Давидяк за малюнок „Зоопарк”, друге здобула Вікторія Кульгавець за малюнок „Ангелятко”, третє місце розділили між собою Оксана Федорів з малюнком „Я люблю Україну” та Надя Катрій за „Квіткову галявину”. Юні учасники свята читали вірші про щасливе дитинство, літо. Приватний підприємець Петро Гадз, який випадково став очевидцем конкурсу, посприяв у створені святкового настрою села, організувавши екскурсію в фруктовий сад с. Трибухівці та пригостивши дітей морозивом.

Мирослава Бучковська, зав. бібліотекою с. Звенигород

Нова доба. – 2014. – 20 черв. – С. 2

 

 

 

 

Минулої п’ятниці в читальному залі Бучацької центральної районної бібліотеки до Дня Конституції та Дня молоді влада організувала круглий стіл. Тема поєднувала два питання – «Молодь і Конституція, потреба гарантій в час змін». У залі були присутні представники державної адміністрації, органів юстиції та міської ради, запросили також вчителів історії та правознавства. Перший заступник голови райдержадміністрації Ігор Погонець запропонував розпочати захід із вшанування пам’яті загиблих на Сході хвилиною мовчання. А далі зазначив, що влада повинна внести до Конституції такі зміни, завдяки яким молодь зможе долучатися до керування державою. Депутат районної ради Василь Григоришин детальніше говорив про проект адміністративної реформи. Він наголосив, що за основу береться польська модель, яку ми намагаємося перейняти. Відповідно до неї відбудеться повна децентралізація влади, райдержадміністрації ліквідують і керівництво районом перейде до рад та виконавчих комітетів. Таким чином, у державі влада буде функціонувати на трьох рівнях: центральна, регіональна та влада територіальних громад, яка діятиме завдяки об’єднанню сіл та міст. В Тернопільській області утворять три райони: Тернопільський, Кременецький та Чортківський. В Бучачі існуватиме міська рада, до якої приєднуватимуся навколишні село. Можливо, ще буде Золотопотіцька чи Яз ловецька селищні ради, але це вирішиться пізніше. В селах замість сільських голів всіма офіційними справами керуватимуть старости. Василь Михайлович наголосив на тому, що багато чиновників через цю модернізацію втратять свої робочі місця, що може викликати спротив населення такій системі. Але якщо все залишити по-старому, то навіщо тоді Євросоюз? Депутат зазначив, що всі нововведення потрібно починати негайно і здійснювати вже, паралельно із бойовими діями, що ведуть на Сході. Цей виступ супроводжувався активними коментарями із залу. Наприклад, Зіновія Ковальчук сказала, що старшому поколінню буде важко відійти від таких понять, як район чи область, але молодь швидко адаптується. Із соціалістичними штанами і спідницями ми не можемо ввійти у Європу. Якщо запрацює ця система, тоді сама громада буде розподіляти фінанси на своїх територіях. Згадала також про Польщу і навела приклад функціонування цієї системи у фермерському господарстві. Зазначила, що ЄС там надає допомогу фермерам, але через певний час приїжджають контролери і перевіряють куди вкладаються кошти. Отже, така модель повністю викорінить будь-яку корупцію. Начальник управління юстиції Микола Коваль чин зазначив: всі ми причетні до творення Конституції, але без поштовху молоді, який відбувся у вигляді протестів, нічого б не було. Перечитавши проект нової Конституції, він повідомив, що там є чимало білих плям. Особисто йому не зрозумілі функції державного представництва, що, по суті, виконує обов’язок тієї ж прокуратури. Керівник державного представництва має право скасовувати рішення Верховної Ради через пряме звернення до суду, отже, він має значно більші повноваження, ніж депутати ВР. До розмови також долучилися вчителі історії та правознавства місцевих шкіл. Вони зазначали, що до влади потрібно допускати молодь, але не з 18, а з 21 року, коли це вже сформована особистість. Також наголосили на тому, що, обговорюючи адміністративні зміни, не варто упускати й судові. Наприклад, суддів конституційного суду потрібно обирати по життєво, щоб вони не залежали від влади і діяли об’єктивно. Круглий стіл завершився подякою від організаторів та щирими привітаннями всього українського народу та жителів району зокрема з Днем Конституції та Днем молоді.

Ольга Фортельна

Нова доба. - 2014. – 4 лип. – С. 3

 

 

 

 

Для популяризації національних традицій, звичаїв збереження історії рідного краю працівники Золотопотіцької бібліотеки поповнили народознавчий куточок „Світлиця”. Там поселилися такі речі, як глиняні глечики, прялка, діжа, дерев’яне корито, решето, вовняна верета, жіноча вишита лляна домоткана сорочка, маглюниця, праска, солом’яний капелюх та інші речі вжитку і побуту українців. Виховуючи людину на народних звичаях і традиціях, ми дбаємо про її духовність, розвиваємо в ній почуття добра і справедливості, даємо зрозуміти, що вона є частинкою великого українського. Щире спасибі всім, хто долучився до створення „Світлиці”. З метою глибшого пізнання витоків народної символіки українців в бібліотеці оформлена книжкова виставка „Там бере початок Україна, де росте біля хати калина”. Калина-етнонаціональний символ України, що уособлює красу, кохання, материнство, кров, безсмертність роду, вогонь, національне відродження, жіночність, життя, культуру, любов до Батьківщини. З давніх давен в Україні шанують цю рослину. Не було хати, біля якої б не пишалася червона калини. А коли зацвіте білим цвітом, дівчата прикрашаю нею коси. Восени, коли кетяги калини дозрівали, їх вішали попід стріхою, і хата стояла неначе в намисті. З нею приходили привітати молодих батьків з народженням дитини. Приносили хліб як символ достатку, гроші як символ багатства і калину як символ краси і здоров’я. Тож бережіть калину, посадіть її біля своїх осель на щастя, на добро, на любов і славу нашій Україні!

Люся Шестопалко, Марія Добринська, бібліотекарі смт. Золотий Потік.

Нова Доба. – 2014. – 22 серп. – С. 5.

 

 

 

 

У Порохівському сільському будинку культури проведено вечір-реквієм „Ти єдина, Україно. Твої герої не вмирають”. Пом’янули всіх – від козаків і січових стрільців до Героїв Небесної Сотні, серед яких і наші земляки Ігор Костенко та Василь Мойсей, згадали весь тернистий шлях до такої омріяної волі. Вдало підібране художнє слово, акапельне виконання сумних пісень, серед яких «Моліться, люди всі до Бога», Гімну України викликали сльози у глядачів. Із словами вдячності усім, хто підготував масовий захід, його учасникам виступили вчитель Порохівської ЗОШ I-III ст. Ярослава Борчук. Підготували і провели вечір Роман Куцак, Леся Мельничук, Ольга Федів, Оксана Крижановська.

Ольга Федів, зав. бібліотекою-філією с. Порохова.

Нова доба. -2014. – 7 лист. – С. 2

 

 

 

 

День українського козацтва та 72-у річницю УПА відзначили у Звенигороді. Процесійною ходою з двох церков люди зійшлися до могили полеглим борцям за волю України, де всечесні отці Олег Гронський та Михайло Суканець відслужили панахиду за патріотами, які у різні часи поклали свої життя на вівтар української незалежності. Священики звернулися до присутніх з повчанням щодо того, якою повинна бути молитва до Небесного Отця. Закінчилися урочистості невеликим концертом, який підготувала завклубом Галина Кулик. Звучали повстанські пісні у виконанні чоловічого і жіночого ансамблів, Віталія Братака, Степана Кральки. Віршем про Небесну Сотню розчулив до сліз Ігор Прибула. Діти читали вірші, присвячені воїнам УПА і Героям Небесної Сотні та поклали квіти на могилу. У сільській бібліотеці діяла виставка-ретроспектива „УПА: історична правда”.

Мирослава Бучковська, зав. бібліотекою с. Звенигород.

Нова доба. -2014. – 7 лист. – С. 2

 

 

 

 

Книга вселяє в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, цікавість до їхньої культури, виховує почуття патріотизму. Вона навчає рідної мови, допомагає пізнати красу поетичного слова. Саме це хотіли розкрити школярам працівники Золотопотіцької книгозбірні, провівши бібліотечний урок „Увесь світ з вами, якщо ви з нами”. Щоб навчитись самостійно здобувати знання, знаходити додаткову інформацію, важливо вміти користуватися книгою. Тому метою бібліотечного уроку було також переконати учнів, що читання книг – велика духовна скарбниця.

Люся Шестопалко, бібліотекар смт. Золотий Потік.

Нова доба. -2014. – 7 лист. – С. 2

 

 

 

 

У центральній районній бібліотеці відбувся семінар-практикум „Краєзнавча робота –важливий засіб виховання підростаючого покоління”. Працівники бібліотек-філій обговорити питання інновацій у популяризацій краєзнавчої літератури серед школярів, ефективність використання сучасних інформаційних технологій у краєзнавчій роботі бібліотек, актуальність створення об’єднань та краєзнавчих гуртків. Учасники семінару переглянули онлайн-презентацію „Бучач на перехресті шляхів” та обмінялися досвідом роботи. Діяла розгорнута книжкова виставка „ Бучач – перлина Тернопілля ”, на якій, окрім літератури, були представлані роботи місцевого художника Романа Лесіва, а також папки із зібраним краєзнавчим матеріалом з історії сіл району.

Галина Меньків, заступник директора Бучацької ЦБС по роботі з дітьми

Нова доба. – 2014. - 21 лист. – С.2

 

 

 

 

Напевне, жодна інша історична подія не залишила такої глибокої рани в пам’яті народній і душах людських, як Друга світова війна – війна небувалих масштабів, що розколола і перебудувала не тільки світ, а й змінила цілі епохи. Чи не найбільший світ чорний і кривавий слід вона залишила в Україні. На плаху війни, у вир якої українці потрапили не з власної волі, було покладено надзвичайно велику кількість життів її синів і дочок. За різними підрахунками, Україна в роки війни втратила загиблими і померлими внаслідок бойових дій, окупації, репресій, голоду епідемій і хвороб від 7 до 10 млн. людей. І це лише прямі безповоротні людські втрати нашої країни. Значно суттєвішими є втрати демографічні. Фахівці припускають, що загальний показник демографічних втрат українців може сягати 13-17 млн. осіб тобто до третини усього довоєнного населення України. Цьогоріч відзначаємо 70 - річчя визволення України від нацистських окупантів. З цієї нагоди у читальному залі центральної районної бібліотеки відбувся „круглий стіл” на тему: «Україна в Другій світовій війні: погляд з XXI століття». Організаторами і учасниками засідання були методист РМК відділу освіти З. Ковальчук, вчитель історії, працівники центральної районної бібліотеки, старшокласники, представники громадськості міста. Розпочалося засідання спільної молитви за всіх українців, полеглих в роки Другої світової війни, а також за Героїв Небесної Сотні та загиблих на сході країни воїнів. Учасники „круглого столу ”розглянули ряд питань, зокрема: нові дослідження та підходи української історичної науки щодо оцінки подій і фактів Другої світової війни; Україна як центральний плацдарм бойових дій 1941 – 1944рр. Та героїзм і трагедії битви за Дніпро і Київ; політика окупаційної влади в Україні; Рух Опору в Україні; наш край в роки війни та визвольні змагання УПА на теренах району; правда війни в творчості О. Довженка; патріотичне виховання на уроках історії. Ці питання висвітлювали методист РМК З. Ковальчук, директор Переволоцької ЗОШ I-III cт. А. Заремба та вчитель історії цієї ж школи О. Добрянський, заступник директора з виховної роботи, вчитель історії Трибухівської ЗОШ I-III cт. О. Цірук, вчитель історії Заривинецької ЗОШ I-II cт. І. Годований, вчитель історії Звенигородської і Новоставської ЗОШ I-II cт. М. Козак, голова районного товариства „Меморіал” О. Синенька, директор Жизномирської ЗОШ I-III cт., вчитель історії О. Суслик, вчитель української мови і літератури Бучацької ЗОШ I-III cт. № 2 Г. Кольба, вчитель історії Ліщанецької ЗОШ I-II cт. О. Бортник. Переглянули дослідницький фільм учня 8 класу Ліщанецької ЗОШ I-II cт. Володимира Олійника „Велика історія маленького трикутника”, який оповідає про історію його прадідуся, який загинув у Берліні в 1945 році. Директор ЦБС Л. Машталір ознайомила присутніх із новими виданнями наукової літератури з історії Другої світової війни, звернувши особливу увагу на двотомник історичних нарисів НАН України та Інституту Історії України „Україна в Другій світовій війні погляд XXI століття”.

Надія Лестюк, зав. методично-бібліографічним відділом ЦБ

Нова доба. – 2014. - 21 лист. – С. 2

 

 

 

 

Річницю Революції ГІДНОСТІ відзначили бучачани минулої П’ЯТНИЦІ. Біля меморіальної дошки Героїв Небесної Сотні відбулася панахида за полеглими на київському Майдані. Її відслужили о. Елевтерій з мо¬настиря отців Василіян та активний учасник київського і бучацького Майданів о. Юрій Матвіїшин. Чимало бучачан представники влади, політичних та громадських організацій прийшли, щоб вшанувати нам ять Героїв Небесної Сотні, серед яких і двоє наших земляків із Зубреця — Ігор Костенко та Василь Мойсей. Днями Ука¬зом Президента їм присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно). «Моліться, люди України! Моліться за тих, хто на передовій. Моліться за чужого сина, щоб вас колись потішив свій. Ті хлопці нам не є чужими, бо нашу волю бережуть, вони не знають, чи живими до матерів своїх прийдуть...» З такими проникливими словами звернувся до учасників па¬нахиди о. Юрій. Він також поділився своїми спогадами про київський Майдан, про те, як доводилося виконувати священичий обов'язок і проводжати в останню путь загиблих від снайперських куль... На пропозицію священнка бучачани ви¬конали повстанську пісню «Йшли селом, йшли селом парти¬зани...» До меморіальної дошки Героїв Небесної Сотні лягли квіти. Як і торік, було багато молоді. Студенти Бучацького коледжу Подільського ДАТУ прийшли на бучацький Майдан великою колоною, але твого разу із заклеєними скотчем устами -' на знак протесту проти того, що організатори акції забули про внесок молоді у революцію і не запросили їх до участі у заході. А саме студенти, як ми пам'ятаємо, першими вийшли з акціями протесту на вулиці міст, у тому числі й Буча¬ча, і були активними учасниками Євромайдану. Річниця Революції Гідності стала темою обговорення за «круглим столом» у Бучацькій районній бібліотеці в рам¬ках акції «Український відлік», яка відбулася у всіх районах області. Представники влади, політичних та громадських організацій, волонтери, небайдужі бучачани згадували ета¬пи революції, особливості трансформації студентського Євромайдану у всеукраїнському непокору диктаторському рижиму. Разом із о. Володимиром Шафраном щи¬рою молитвою пом'янули полеглих героїв і про¬сили заступництва для живих, тих, хто сьогодні захищає Україну в зоні АТО. Бучацький волонтер Олег Музика розповів про волонтерський рух у нашому місті, акцентувавши увагу на тому, що потрібно вирішувати конкретні проблеми кон¬кретних людей, і роботи у цьому напрямку непо¬чатий край. На думку Андрія Бучинського, було б добре, якби усі підприємці активно долучилися до організації допомоги воїнам АТО. Однак приму¬сити до волонтерства неможливо. Розповідаючи про київський Майдан, активним учасником якого був, Михайло Сличенюк щиро зізнався: «Одні зі своїх кращих днів я прожив на Майдані. Бо Революція Гідності змінила кожного з нас». Про те, як починався бучацький Майдан, згадував Василь Григоришин. На думку голови РДА Василя Вонсяка, переломний момент революції настав тоді, коли люди почали займати обласні державні адміністрації і висловлювати недовіру владі Януковича. Зі сльозами на очах заступник директора Зубрецької ЗОШ Софія Пивоварчук згадувала день 20 лютого, коли ми отри¬мали трагічну звістку про загибель Ігоря Костенка, а відтак і Василя Мойсея. Зубречани свято оберігають пам'ять своїх героїв і моляться за щасливе повернення з війни ще двох своїх земляків. До відповідальності перед пам'яттю полеглих героїв і єднання заради України закликала методист райво Зінаїда Ковальчук. А Анатолій Дубина додав: «Ми досі не знаємо імен убивць наших хлопців. Тому не маємо права заспокоїтись».Події бучацького майдану й ожили у спогадах Галини Вікарчук. «Чому за нашим «круглим столом» немає молоді, дітей, які починали Майдан?» - запитувала союзянка Ганна Піддубна і закликала творити правдиву історію. Не спускати на «гальма» всі добрі починання, відновлювати у школах уро¬ки військово-патріотичної підготовки радив Євген Рій. А Руслан Крупа запросив усіх на благодійну акцію зі збору коштів для АТО, яка відбудеться у неділю у районному будинку культури. «Круглий стіл» вела директор районної' бібліотеки Леся Машталір. Усі зійшлися на тому, що Революція Гідності змінила кожного з нас, але підбивати підсумки іще рано, про¬тистояння триває і досі.

Оксана Жук.

Нова доба. – 2014. - 28лист. – С. 4.

 

 

 

 

У читальному залі центральної бібліотеки відбулась зустріч з надзвичайно талановитою людиною – письменником, критиком, культурологом, народознавцем, активним громадським діячем уродженцем Бучаччини Богданом Чепурком, якого добре знають як автора багатьох книг у віршах і прозі для дорослих та дітей. Богдан Петрович – член Спілки письменників України, лауреат Всеукраїнської премії „Благовіст” за книжку вибраного „Подільська височина” та Міжнародної премії Організації Оборони Чотирьох Свобід України за найкращу поему про Україну, лауреат Львівської обласної премії імені Маркіяна Шашкевича за книгу вибраного „Викрадення Європи” (до слова, ця ж книга домінувалася і на Національну премію України ім. Т.Г. Шевченка). 26 серпня наш земляк святкував своє 65-річчя. Із словами привітання виступили голова громадської організації „Бучацька земляцтво” Володимир Простий, голова Осівецької сільської ради Світлана Жирівська та директор Бучацької ЦБС Леся Машталір. Музичний дарунок підготував гурт „Адаптація”, який виконав пісню на слова Б. Чепурна, а музику написали самі ж учасники гурту. Особлива сторінка у поетичній творчості нашого земляка - вірші для дітей. Юні читачі Сергій Птиць, Ярослав Базюта, Назарій та Василь Стефанківи декламували вірш „Пластуни”, а маленькі читай лики Ангелінка та Вітя Вонсяки інсценували вірш „Ми зварили борщику” і на „десерт” підготували „Побрехеньку”. Цього року у Львівському видавництві „Каменяр” вийшли з друку нові збірки Богдана Чепурка „Книга перетлумачень: філософська проза” та, як продовження, „Полігон Господа Бога: книга випробувань”, які під час зустрічі були презентовані автором. Також гість давав відповіді на запитання присутніх. Можливо, інколи не все зрозуміло із глибоко філософських творів Богдана Чепурка, не все доступно. Але ж відомо, що головного очима не побачиш і вухами не почуєш… Читаймо серцем, покладімося на власне чуття, на інтуїцію – і тоді його Слово відкриється нам. Коли читати Б. Чепурка ТАК, ЯК ТРЕБА, то обов’язково пробудиться те вроджене, закладене в кожному з нас відчуття правди, прокинеться приспана, може, любов до всього сущого душа зазвучить добром, резонуючи з душею автора, набираючись сили, відроджуючись і оживаючи.

Леся Машталір, директор Бучацької ЦБС

Нова доба. – 2014. - 5 груд. – С. 4