Золотий Потік. У місцевій бібліотеці відбулося вшанування Олега Наливайка – автора семи книжок про минуле і сьогодення рідного селища. Олег Дмитрович розповів про те, як працював над ними,подякував людям, що всіляко допомагали йому у цьому, особливо меценатам. Селищний голова Марія Моспан високо оцінила творчий здобуток шанованого земляка і вручила йому почесну грамоту місцевої ради. Щиро дякував автору книг за плідну працю і відомий у краї громадський діяч Василь Григоришин, який передав винуватцю торжества вітання від голови політпроводу « Нашої України» Валентина Наливайченка та грошову допомогу. Теплі слова адресували краєзнавцю колеги-педагоги Жанна Дюк та Марія Собчук. Наприкінці зустрічі з концертом виступив ансамбль «Просвіти» під керівництвом Миколи Навроцького. Товариство також підтримало ветерана грошовим презентом.

Петро Дем’янюк.

Нова доба. – 2012. – 6 січ. – С.1.

 

 

 

 

У будинку культури с. Язловець відбулося свято Христового Рождества. Народження Ісуса було відтворено у виставі „Різдво прийшло – нам радість принесло”.
Учасники цього дійства дуже відповідально поставилися до виступу. Це ведучі Наталя Тарабалко, Микола Михайлик, Руслан Угрин (у ролі Йосифа), Вікторія Кумило (у ролі Марії), пастушки Ігорко Бариляк, Андрійко Польовий, ангелики Володя Кравецький, Надійка Росоловська, дівчатка Марійка Турчак, Оля Яворська. Лунали колядки у виконанні ансамблів „Вікторія” та „Язлівчанка”.
Організаторами цього свята були художній керівник Надія Романівна Ільницька та автор цих рядків. Ми щиро дякуємо усім учасникам різдвяного дійства та зичимо їм усіляких благ і творчої наснаги.

Ірина Слоньовська, зав.бібліотекою с. Язловець.

Нова доба. – 2012. – 20 січ. – С.3.

 

 

 

 

Працівники центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели у читальному залі районної бібліотеки засідання „круглого столу” на тему: „Нуль смертей внаслідок СНІДу”. У його роботі взяли участь медики, освітяни, працівники культури, учні та студенти. На сьогодні найпоширенішим шляхом передачі ВІЛ / СНІДу залишається статевий, після цього у групі ризику – наркомани. Але СНІД – це не обов’язково „хвороба поведінки”, і не завжди інфіковані винні у своїй біді. Скажімо, інфікування може відбутися в результаті неналежно продезинфікованого інструменту, яким здійснюють пірсінг, інші проколювання, манікюр, стоматологічні маніпуляції, під час яких відбувається контакт з кров’ю. Про це розповіла лікар-інфекціоніст Бучацької ЦКРЛ Наталія Буряк.
Як зауважила районний нарколог Марія Кульчицька, сьогодні на офіційному обліку перебувають шість наркоманів (хоча реально це число набагато більше) і серед них немає жодного ВІЛ-інфікованого. Можливо це завдяки використанню одноразових шприців.
Хворі на венеричні хвороби та ряд дерматологічних обов’язково проходять обстеження на СНІД. Про це повідомив лікар-дерматовенеролог Йосип Чайківський. Він зауважив, що сьогодні спостерігається небачений ріст саме „хвороб поведінки”, які виявляються „у букеті”, тобто один пацієнт може бути носієм одночасно кількох венеричних захворювань.
Учасники „круглого столу” запитували, чи несуть кримінальну відповідальність власники косметичних та стоматологічних кабінетів за неналежну стерильність інструментів; яким чином держава бере на себе функцію боротьби з СНІДом; чи може хвора жінка народити здорову дитину та ін.
Шанс на звичайне повноцінне життя хворим дає антиретровірусна терапія. Препарати, які допомагають підтримати імунітет, що не може дати ”бій” інфекціям, дуже дорогі, а їх необхідно приймати протягом всього життя. Держава виділяє на це кошти, однак міста-мільйонники мають гостру проблему із нестачею таких препаратів.
Втім, на думку заступника ректора з виховної роботи БІМА Марії Качур, початок цієї біди - у надлишку грошей: „Маючи зайві кошти, ми самі собі шукаємо на свою голову проблеми”.
Багато цікавих фактів під час „круглого столу” повідомили директор РЦСССДМ Анжеліка Міщанчук, головний спеціаліст центру Микола Мицьо. Діяла книжкова виставка „Знати, щоб жити”.

Оксана Чорній.

Нова доба. – 2012. – 20 січ. – С.12.

 

 

 

 

Під такою назвою у переповненому сільському клубі відбулася прем’єра вистави К. Васильєва та М. Пляцковського „Жіночий бунт”. Молодіжний аматорський колектив зачарував своєю високою акторською грою всіх присутніх. Це, зокрема, Василь Братак, Анатолій Пірус, Михайло Кулик, Володимир Вівсяний, Андрій Катрій, Ольга Остапович, Олеся Піньонжик, Анатолій Вівсяний, Ольга Ємець, Іра Ємець, Тарас Мерв’як, Іра Хархан та Михайло Балюк. Своєю гуморескою смішив Микола Ющак. Після закінчення вистави усі присутні в залі колядували і щедрували. Завідуюча клубом Галина Кулик подякувала аматорам за чудову гру та активну участь в усіх культмасових заходах, які часто проводяться в сільському клубі. Також у бібліотеці була оформлена книжкова виставка „ Під Різдвяною зіркою”.
Щиро дякуємо начальнику відділу культури і туризму РДА Олегові Триньці за підведення газу та придбання конвекторів для клубу, голові спостережної ради ТзОВ „Бучачагрохлібпром” Петрові Гадзу за спонсорську допомогу у придбанні мікшерного пульта для проведення концертів, за двері й електроконвектор для бібліотеки. Міцного вам здоров’я, наснаги для успішної праці і Божого благословення.

Мирослава Бучковська, зав.бібліотекою с.Звенигород.

Нова доба. - 2012. – 27 січ. – с.6.

 

 

 

 

Вшановуючи подвиг героїв Крут, працівники центральної бібліотеки та районного будинку культури провели для громадськості міста вечір пам‘яті «Пекучий сніг і червоні кетяги калини». Цей захід відбувся при сприянні раидержадміністрації, у ньому взяли участь представники влади, партійних та громадських організацій, молодь, освітяни, культосвітні працівники. Про події, які передували Крутам, повідала учитель історії гімназії ім. В. Гнатюка Зіновія Городиська. Естафету історичної розвідки та роздумів підхопили теж учителі історії Олег Суслик (директор Жизномирської ЗОШ) та Богдан Сушириба (заступник директора колегіуму ім. св. Йосафата). Коротко узагальнимо їхні розповіді.

На станції Крути Українську Народну Республіку захищали 1065 юнкерів, студентів та гімназистів (за останніми даними дослідників історії, однак ця цифра у різних джерелах різна). П'ять годин ішов бій. Із зброї було 16 кулеметів, одна гармата на платформі саморобного бронепоїзда. Проти 5-тисячної армії Муравйова, озброєної «до зубів», це був мізер. Студенти стояли до кінця, але вони були приречені. Їм не було на кого розраховувати, бо регулярні ві йська Симона Петлюри, які стояли за 20 км від станції Крути, були кинуті на придушення повстання на заводі «Арсенал» у Києві. Тим не менше, юні, недосвідчені хлопці на два дні зупинили наступ регулярних біль¬шовицьких військ, розібравши заліз¬ничне полотно. Близько 30 чол., відступаючи, заблукали і вийшли просто на залізничну станцію, яка була вже на той час захоплена червоноармійцями і матросами. Озвірілі вояки кинулися на юнаків і безжально понівечили їх багнетами.
Можливо, цей бій під Крутами не мав важливого стратегічного війсь¬кового значення, але він має значення героїчне. Вперше українці зі зброєю в руках стали на захист Батьківщини. До того часу Грушевському, Винниченкові здавалося, що Україну можна здобути універсалами, що можна помилятися, а Україна відбудеться сама по собі. Є дуже багато запитань до тодішнього керівництва. Серед них: чому лише кілька сотень недос¬відчених юнаків захищали Україну, а де була армія, чому її не створили?.. Можливо, тому, що Грушевський, Винниченко, в меншій мірі Петлюра боялися українського Наполеона?.. Спочатку — Міхновського, потім — Скоропадського... Боялися і тримали владу, хоча самі не знали, що з нею робити. Тому головний наслідок бою під Крутами — це пам'ять і уроки з нього. А саме: забути свої амбіції, об'єднатися — не проти когось, а заради доброї, чесної, справедливої України. Пам'ятати про жертовність заради України, а не задля посад чи інших девідендів.
Ведучі вечора Галина Морська та Леся Тарас поіменно згадали трид¬цятьох жертовно загиблих юнаків на станції Крути (серед них був і житель Тернопільщини), у канву розповідей органічно вплелися поетичні та пісенні виступи учнів БучацькоїЗОШ І-ІІІ ст. №1, гімназії ім. В. Гнатюка.
Працівники центральної районної бібліотеки підготували книжкову виставку, присвячену героям Крут.

Оксана Чорній.

Нова доба. – 2012. – 3 лют. – С.2

 

 

 

 

Добропільські сільська бібліотека-філія та школа провели вечір-реквієм „Вічну славу здобували Україні біля Крут”.Ведучі Мар’яна Качур і Ірина Вівсяна розповіли про трагічні сторінки січневої битви молодих хлопців проти московської орди. Читалися вірші П. Тичини „Пам’яті тридцяти”, О.Яворської „Крути”, уривок з поеми В. Ви хруща „Герої Крут” та інші. З молитвою до Всевишнього звернувся Богдан Чубара. Була організована книжкова виставка „Правда про Крути”.

Оксана Чайківська, провідний бібліотекар Добропільської бібліотеки-філії.

Нова доба. -2012. – 10 лют. – С.3.

 

 

 

 

Виповнилося 125 років від дня народження Леся (Олександра-Зенона) Степановича Курбаса (1887-1937) — фундатора та реформатора театра¬льної культури в Україні, славетного режисера театру і кіно, драматурга, народного артиста України, а також публіциста, перекладача, педагога. Леся Курбаса називали чарівни¬ком сцени, твор¬цем образів нечу- ваної виразності, режисером з вели¬кої літери і навіть цілим театраль¬ним інститутом. За спогадами П. Ти чини, у ньому була колосальна сила перетворення, здатна змінити все навколо, а його ім'я стало синонімом вічного пошуку, експерименту, втіленням духу нова¬торства і волелюбності. Бог нагородив його великим талан¬том Митця й водночас складним і тернистим таланом. На півстолітньому шляху життя Леся Степановича обірвала більшовицька куля лише зате, що він був великим Майстром і свідомим сином рідної України. Театральний геній став однією з «білих плям» у радянській історії: ім'я видатного режисера на двадцять років вилучили з театрального лексикону як заборонену, небезпечну тему. Публічно згадувати Олександра Степановича дозволили лише після смерті Сталіна, з початком хрущовської «відлиги», та й то лише в контексті суворої критики. Повна реабілітація Курбаса і його «класичного» доробку стала можливою лише в часи неза¬лежності України. Половину своїх літ Лесь Курбас віддав Тернопіллю. Ця земля виховала його, заклала підмурівок його знанням, засвітила зорю таланту. У жовтні 1915 року він заснував у Тернополі перший стаціонарний український професійний театр «Тернопільські театральні ве¬чори». Подальша творча доля Леся Курбаса продовжилася у Києві, а потім у Харкові, куди був переведений створений талановитим митцем мо¬дерний український театр «Березіль», якому цього року виповнюється 90. На відзначення 125-літнього ювілею славетного театрального рефор¬матора в Бучацькій центральній районній бібліотеці діє книжкова виставка «Лесь Курбас: людина, яка була театром» та відбувся вечір- портрет «З театром крізь життя».

Любов СИДОРЧУК,
зав. відділом обслуговування
Бучацької центральної бібліотеки.

Нова доба. – 2012. – 9 бер. – С.5.

 

 

 

 

У районній бібліотеці для дітей до Міжнародного дня рідної мови було оформлено розгорнуту книжкову виставку „Ти наше диво калинове, кохана українська мово!” Упродовж тижня працівники бібліотеки проводили тут різноманітні заходи. Вчитель Бучацької початкової школи №1 Л.Я. Піддубна та бібліотекар відділу дошкільників та учнів 1-4 класів провели з учнями 2-их класів конкурс „ У країні кмітливості”, розповіли про значення мови в житті кожної людини. Діти залюбки розгадували загадки, вимовляли приказки та прислів’я. Поетичний вернісаж „Рідна мово, я росту крізь тебе...” проведено спільно з вчителем початкових класів Т.Г. Синенькою для учнів 3-х класів. Діти читали вголос оповідання, вірші та давали відповіді на запитання вікторини „Подорож країною Прислівниковією”. Бібліотекар Світлана Лобода підбила підсумки і було визначено переможців. Дякуємо за співпрацю вчителям Бучацької ЗОШ І ст.. №1, які прищеплюють дітям любов до книги і є частими нашими гостями та учасниками масових заходів.

Галина Меньків, заступник директора по роботі з дітьми.

Нова доба. – 2012. – 9 бер. – С.5.

 

 

 

 

Бобулинці. Концерт до 198-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка організували Степан Хмарний, Степан Кралька, Оксана Клевчук, Орися Вавринкович. В бібліотеці була оформлена виставка „Ми тебе не забули, Тарасе”. З привітальним словом до жителів села звернулася сільський голова Ольга Жирівська.

Оксана Жирівська, зав.бібліотекою с. Бобулинці.

Нова доба. – 2012. – 16 бер. – С.4.

 

 

 

 

Доброполе. „Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь віки” – під такою назвою Добропільська бібліотека-філія провела літературний вечір. Прозвучали вірші „Гамалія”, „Мені тринадцятий минало”, „Молитва”, „Доля”, уривок з „Невольника”, пісні „Зоре моя вечірняя”, „Реве та стогне Дніпр широкий”, „На високій дуже кручі”. У бібліотеці діє книжкова виставка „ Навіки в пам’яті народу житиме Кобзар”.

Оксана Чайківська, провідний бібліотекар бібліотеки-філії с. Доброполе.

Нова доба. – 2012. – 16 бер. – С.4.

 

 

 

 

Узявши участь у конкурсі «Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їхньої культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю», який проходив у рамках антикризової гуманітарної програми Інституту відкритого суспільства «Нью-Йорк - Будапешт» та Міжнародного фонду «Відродження», Бучацька центральна районна бібліотека та Добропільська бібліотека-філія вибороли перемогу. Відтак районна книгозбірня отримає художню літературу на суму 10 тис. грн., Добропільська – на 5 тис. грн.

- Переліку літератури ще очікую, але наперед тішуся таким вагомим поповненням, - розповідає провідний бібліотекар Оксана Чайківська. У села надходить обмаль книг. Життя іде вперед, а фонди застарілі: нема сучасних видань, авторів. Звісно, сьогодні в Інтернеті багато чого можна знайти, але книги він не замінить.
- А у Добропільській бібліотеці є Інтернет?
- Ні. У районі лише чотири сільські бібліотеки мають комп'ютери, і Доброполе до цих щасливчиків ще не належить. Хоча сьогодні актуальне питання комп'ютеризації бібліотечної системи.
- Люди в селі залюбки відвідують книгозбірню, чи за щоденними клопотами не мають на це часу?
- Вони приходять, але далеко не завжди можна задовільнити їхні запити. Сьогодні у мене є 400 абонентів, бувало й більше.
- За чим питають?
- За Василем Шклярем, Ліною Костенко, Марією Матіос, іншими сучасними українськими авторами. Якщо не усі, то бодай окремі їхні твори у нас є. Популярні книги Білика, Дяченко, Нестайка, Самчука. Гірше з дитячою літературою — її обмаль, і та видана російською мовою, а її діти сьогодні не знають. По шкільній програмі теж мало творів. Школярі хочуть читати пригодницькі твори, фентезі, а у нас із цієї серії є лише Ольга Бусенко.
- А як із періодичними виданнями?
- Тільки «Нова доба» і «Журавлик» (журнал для дорослих і дітей). Новинами преси цікавиться Іван Юристий. Літературою краєзнавчого характеру — сільський війт Зіновій Дрозд, який, до речі, допомагає в організації масових заходів.
- У селі бібліотека відчинена щодня?
- Так, крім суботи і неділі.
- Тепло в приміщенні чи мерзнете?
- У Доброполі бібліотеку перевели у шкільне приміщення, тому тепло. І зручно, бо легше провести з дітьми масовий захід. Без школи бібліотека не обійдеться ніяк. Хочу сказати, що у нас, культпрацівників, мудрий керівник — Олег Тринька. Хоч фінансування культури мізерне, він старається щороку відремонтувати бодай кілька закладів. Ніколи не відмовляє у допомозі директор Бучацької ЦБС Леся Машталір.
- А що найбільше дошкуляє в роботі?
- Крім малого комплектування фонду, не поновлюється і бібліотечне обладнання. Про каталожні картки годі й говорити: обертаємо на другий бік старі і використовуємо їх далі. Так само читацькі формуляри – робимо навіть потрійні вкладки.
- Які із проведених вами заходів запам яталися односельцям?
- День Матері, Незалежність, Крути – ці та інші святкові програми хвилюють людей. Є в Доброполі активісти, які не пропускають жодного дійства. Але людей тяжко залучити до участі, вони хочуть лише споглядати. А потрібно самим організовувати собі дозвілля. Я родом із Соколова і там люди просяться, щоби взяти участь у будь-якому заході.
- У Доброполі не так...
- Працюєте на повній ставці?
- На 0,75 проц. Крім того, бібліотекарям додають за стаж роботи.
- Багато ваших колег добровільно взяли на себе роль літописця села, в якому живуть і працюють. Доброполе вже описане?
- Ще збираю матеріал для книги про село. Це необхідно зробити, поки є в кого запитати. Загалом, давно захоплююся історією, ця тема мені близька.

Оксана Чайківська, провідний бібліотекар Добропільської бібліотеки-філії.

Нова доба. – 2012. – 16 бер. – С.3.

 

 

 

 

У дитячій бібліотеці відбувся Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги.
Перший день ознаменувався відкриттям виставки «Книжковий дім відкритий всім». У відділі обслуговування учнів 5-9 класів відбувся конкурс дитячих малюнків « Мій улюблений казковий герой». Його переможцями стали учні Бучацької гімназії Софія Предко, Анжела Хомут, Віталій Сисак, Іван Скалій, Дмитро Провальнюк, Уляна Словінська. Провідний бібліотекар ЦДБ Галина Марціновська провела вікторину, а бібліотекар читального залу Леся Тарас організувала огляд періодичних видань «Наша преса на всі інтереси». Пізнавальною була подорож по сайтах в інтернет-залі для дітей «Електронні книги – це цікаво», яку провела методист по роботі з дітьми Оксана Рибак. Діти молодших класів під керівництвом бібліотекаря Світлани Лободи організували виставку саморобок.

Галина Меньків, заступник директора ЦБС.

Нова доба. – 2012. – 20 квіт. – С.4.

 

 

 

 

Порохова. „Три матері, як три красні рожі” – під такою назвою у Порохівському СБК працівниками культури Л. М. Мельничук, Р. В. Куцак, О. І. Федів було проведено Свято Матері. У концерті взяли участь вихованці дитячого садка „ Веселка” (вихователь О. Б. Роговик, зав.садочком М. С. Мойсей), учні школи – читці і окремі виконавці художнього слова Л. Дубчак, І. Блаженно, О. Возніца, Т. Возніца, Т. Базилевська, Н. Сеник, С. Паньків, Ю. Пендзей, Д. Времере. Радували піснями учасники молодіжного ансамблю Т. Бобин, С. Берладенюк, І. Соляник, О. Міськів, Г. Павлюс, Х. Товпига, І. Борчук, Т. Драпан, Ю. Мельник, О. Драпан, Т. Борчук, І. Комарницька. Хвилюючим був виступ жіночого ансамблю у складі Л. Дмитрик, Н. Пендзей, О. Гриб, О. Романовської, М. Міськів, О. Афінець, О Борчук, О. Соляник, Р. Пендзей, М. Товпиги, О. Мельник, С. Берладенюк, Н. Ярославської. Ведучими були М. Мельник та Р. Куцяк. Закінчили концерт піснею „Через поле України...”, яку виконали зведений хор під керівництвом Л. Мельничук та глядачі. У бібліотеці- філії влаштовано до свята розгорнуту ілюстровану книжкову виставку „ Матусю, за тебе Богу помолюся, до тебе серцем пригорнуся”.

Ольга Федів, зав. бібліотекою-філією с. Порохова.

Нова доба. – 2012. – 25 трав. – С.2

 

 

 

 

Підзамочок. У сільському будинку культури відбувся святковий концерт, приурочений до Дня Перемоги і Свята Матері. У ньому взяли участь понад 60 учасників художньої самодіяльності СБК: дитячий вокальний ансамбль, квартет, тріо, дуети, солісти. Запальними танцями радували глядачів учасники танцювальних колективів під керівництвом Галини Кулик і Ірини Юрків. Режисер концерту – Вікторія Зінська. Зі словами привітання до усіх звернулася директор СБК Ганна Ковалишин. В сільській бібліотеці була оформлена книжкова виставка до Дня Перемоги „Ніхто не забутий, ніщо не забуто.”

Ольга Лотоцька,зав. бібліотекою-філією с. Підзамочок.

Нова доба. – 2012. – 25 трав. – С.2

 

 

 

 

З нагоди Міжнародного дня сім’ї працівники Бучацького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді провели засідання круглого столу на тему „Сімейне життя – творчість двох.” Місцем зустрічі була центральна районна бібліотека. У засіданні взяли участь заступник голови РДА О. Сторонська, начальник відділу у справах молоді та спорту О. Пискливець, методист відділу освіти Р. Борис, спеціаліст відділу РАЦС Є. Точинська, завідуюча відділом центральної районної бібліотеки Л. Сидорчук, директор районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді А. Міщанчук, спеціаліст центру М. Мицьо, студенти БІМА та Бучацького коледжу Подільського ДАТУ. Також були запрошені прийомні матері Людмила Музика і Галина Дручок, багатодітна мама Марія Самборська. Під час круглого столу прозвучали цікаві статистичні дані. Наприклад, в Україні проживає близько14 млн. сімей, з них 37,8 проц. мають дітей віком до 18 років, у тому числі з однією дитиною – 73,5 проц. ,з двома – 23,5 проц., з трьома та більше – 3 проц. У Бучацькому районі на початок року налічувалося 913 багатодітних сімей, в яких виховується 3339 дітей. Учасники засідання погодилися, що лише дієва цілісна сімейна політика дасть можливість зміцнити інститут сім’ї та прискорити вихід із демографічної кризи. В читальному залі підготовлено книжкову виставку „Усе починається з сім’ї”.

Надія Кушик, начальник відділу соціальної роботи РЦСССДМ.

Нова доба. – 2012. – 1 черв. – С.3

 

 

 

 

У Бучацькій районній бібліотеці оформлено книжкову виставку „ Хай усміхаються діти щодня. Доброго ранку! Доброго дня!”. А в читальному залі дитячої книгозбірні проведено Брейг-ринг „Миру і щастя всім дітям на світі”, в якому взяли участь учні Бучацької ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Бучацької ЗОШ І-ІІІ ст. №3 та Бучацької гімназії ім.В. М. Гнатюка. Вступне слово мала заступник директора по роботі з дітьми Галина Меньків. Вона розповіла про права і свободи дітей. Бібліотекар читального залу Леся Тарас ознайомила учнів із конвенцією прав дитини. У брейн-рингу перше місце посів Богдан Крушельницькій ( Бучацька ЗОШ І-ІІІ ст.№1), друге – Софія Предко (Бучацька гімназія ім.. В. М. Гнатюка), третє – Микола Варко (Бучацька ЗОШ І-ІІІ ст.№1). Переможців і всіх інших учасників було нагороджено призами.

Марія Пискливець.

Нова доба. – 2012. – 15 черв. – С.2

 

 

 

 

Літо – пора канікул. Хтось із дітей їде з батьками на море, хтось гонить пасти корову, інші відпочивають в таборах. У всякому разі, ми вирішили урізноманітнити ваш вільний час. І в цьому нам допомогла заступник директора Бучацької районної бібліотеки Галина Меньків.
- Пані Галино, що порадите юним для читання?
- Діти дошкільного і молодшого шкільного віку люблять казки. Раджу почитати такі із серії „Веселка”, „Казка збирає друзів”, „Я з метеликом дружу”. Для тих, хто хоче дістати відповіді на свої численні запитання, наприклад, про дивовижний світ тварин, чи можуть вони плакати, сміятися, раджу прочитати книги „Дітям про все на світі” із серії „Популярна енциклопедія”. Школярам, яких цікавить життя Лесі Українки, Петра Котляревського та інших відомих осіб, допоможуть книги „ Життя видатних людей” із серії „ Сучасна дитяча проза”. В основі розповідей лежать факти з дитинства особистостей. Як можна врятувати королівство, а відтак і свою Батьківщину, дізнаєтеся у авантюрно-політичному романі „Королівство” Галини Пагутяк. Щоб побувати на острові Небувандії – країні дитинства, слід ознайомитись з книгою Дж. М. Г. Баррі „Пітер Пен”. Захоплюючими є „ Хроніки Нарнії” К.С. Льюїса ( в 3-х частинах), де йдеться про пригоди двох втікачів, які намагаються втекти від скрутного життя і опиняються на новій землі – Нарнії. Якщо хочете дізнатися, хто такі Мумі-Тролі, прочитайте книги „Маленькі тролі і велика повінь” та інші із серії „Країна МуміТролів” ТувеЯнсона.
- Яким чином ви заохочуєте дітей влітку читати книгу?
- Проводимо літературні години,вікторини, подорожі по сайтах. Наприкінці літа підбиваємо підсумки і тих, хто прочитав найбільше книг, нагороджуємо заохочувальними призами. Уже другий рік під час останнього дзвоника в школі нагороджуємо тих дітей, котрі протягом року часто приходили до бібліотеки, брали участь в різних заходах, а також вчителів, які заохочують дітей до читання.
- Які книги можете запропонувати дітям старшоговіку?
- „Дві обручки”, „Зламані жоржини” Ніни Фіалко, „Місто карликів” (у 3-х книгах), „Над світом і собою” Лесі Романчик. Улюблена тема цих авторів – сучасність, яка переплітається з минулим. Популярністю користуються книги Любка Дашвара „Рай”, „Мати все”. Автор описує сучасну молодь села. Також, безперечно, раджу почитати Ірен Роздобудько „Ґудзик”, „Амулет Паскаля”. ЇЇ книги про правду життя, його секрети.

Марія Пискливець.

Нова доба. – 2012. – 29 черв. – С.2.

 

 

 

 

У дитячій бібліотеці відбувся Всеукраїнський тиждень дитячої та юнацької книги.
Перший день ознаменувався відкриттям виставки «Книжковий дім відкритий всім». У відділі обслуговування учнів 5-9 класів відбувся конкурс дитячих малюнків « Мій улюблений казковий герой». Його переможцями стали учні Бучацької гімназії Софія Предко, Анжела Хомут, Віталій Сисак, Іван Скалій, Дмитро Провальнюк, Уляна Слівінська. Провідний бібліотекар ЦДБ Галина Марціновська провела вікторину, а бібліотекар читального залу Леся Тарас організувала огляд періодичних видань «Наша преса на всі інтереси». Пізнавальною була подорож по сайтах в інтернет-залі для дітей «Електронні книги – це цікаво», яку провела методист по роботі з дітьми Оксана Рибак. Діти молодших класів під керівництвом бібліотекаря Світлани Лободи організували виставку саморобок.

Галина Меньків, заступник директора ЦБС.

Нова доба. – 2012. – 20 квіт. – С.4.

 

 

 

 

Відзначити 406-річчя Жизномира до своєї маленької батьківщини злетілися вихідці з села з усіх куточків України, і навіть закордоння. День розпочався Літургією в сільському храмі, а далі святковою ареною став стадіон. Урочисту частину відкрив сільський голова Дмитро Винник, який з привітанням звернувся до громади села. З його рук отримали подарунки наймолодша жителька та старожили. Відтак змістовну концертну програму підготували вихованці дитячого садка „Червона шапочка”, учні школи, учасники художньої самодіяльності села, а також гості – дитячий ансамбль народної музики „Веселі гудаки” з Бучача. На святі працювала виїзна торгівля, були різні ігри, розваги, цікаві конкурси:дівчата мірялись косами, а хлопці майстерністю видиратися на височезного стовпа, обмащеного милом. Інтригою став розиграш речової лотереї. Було придбано за кошти спонсорів понад 250 призів ( найцінніший мікрохвильова піч ). Під завісу відбувся футбольний матч між ветеранами футболу та юнацькою командою. Завершилося дійство святковим феєрверком та молодіжною дискотекою. А в сільській бібліотеці була розгорнута книжкова виставка: „Моє село – окраса України, це часточка моєї Батьківщини”.

Оксана Мостова, зав. бібліотекою-філією с.Жизномир.

Нова доба. – 2012. -10 серп. – с.2

 

 

 

 

Сновидів. З урочистою промовою до присутніх звернувся о.Андрій Новак. Сільський голова Володимир Гуцул подякував усім працівникам соціальної сфери за підготовку до свята, нагородив їх пам’ятними грамотами. Вшанував довгожителів села 100-літню Ганну Онуфріївну Тихоліз і 95-літнього Михайла Прокоповича Вуїва.
У святковому концерті взяли участь учасники художньої самодіяльності: жіночий ансамбль „Дністрянка”, виконавці Олена Погрібна, Діана Фещак, Надія Данилюк, а також гості із Соколова і Золотого Потоку.
Розігрувались лотерейні квитки, а спонсорами стали місцеві підприємці. Завідуючою бібліотекою Галиною Максимович було оформлено книжкову виставку „Село моє на берегах Дністра”.

Галина Гудима, бібліотекар бібліотеки-філії с. Сновидів.

Нова доба. – 2012. – 17 серп. – С.2

 

 

 

 

 

Переволока (Долішня). У концерті прозвучали пісні у виконанні Наталії Грицак, Юлії Волощук, Тані Процик, Оксани Таньовської, дівочого та дитячого ансамблів, дуетів у складі Тані Процик і Юлі Волощук, Оксани Таньовської і Антоніни Соловей, Юлі Литвинко і Іванки Ямнюк. Декламували вірші Діана Солонинка, Марія Гайда, Марія Таньовська, Марія Прибега, Іванка Ямнюк, Оля Швидка і найменша учасниця концерту Людмила Газдевич. Ведучими були Юля Волощук і Ірина Грицак. Паралельно у бібліотеці була організована книжкова виставка „ Слався у віках, Україно моя”. Дякуємо Юлі Волощук та Борису Дзьобі за озвучення концерту, а також начальнику відділу культури і туризму РДА Олегові Триньці за проведення газу в клубі і бібліотеці.

Любов Соловей,зав. клубом, Марія Марцинів,зав.бібліотекою.

Нова доба. – 2012. – 31 серп. – С.4.

 

 

 

 

 

Зелена. Величне свято зібрало жителів села в клубі, де завідуючою Л. Гевало спільно з ентузіастами художньої самодіяльності було проведено святковий концерт „ Україно, ти для нас єдина!”. Поетичні та музичні присвяти матері-Україні у майстерному виконанні аматорів сцени викликали шквал позитивних емоцій та бурхливі оплески вдячних глядачів. У сільській книгозбірні з нагоди Дня Незалежності діяла книжкова виставка „ Держави славна назва – Україна”.

Оксана Вонсяк, зав.бібліотекою-філією.

Нова доба. – 2012. – 31 серп. – С.4.

 

 

 

 

Ліщанці. „Калинова, солов’їна – наша рідна Україна”, під такою назвою відбувся концерт, присвячений 21-й річниці Незалежності. З промовою виступила сільський голова Л.Храбровська. Опісля ведучі свята Х. Лизуник та З. Цьомик прочитали вірш „Суверенна Україна”. Хвилюючим був виступ жіночого ансамблю у складі О. Боднарчук, Т.Павлишин, М. Прокіпчук, О. Хмарної, Л. Штогрин, Л. Петрик, О. Прокіпчук, Н. Чуби, М. Кушнір.

Свято організували завклубом Марія Кушнір,
зав.бібліотекою Тетяна Павлишин.

Нова доба. – 2012. – 7вер. – С.2

 

 

 

 

Порохова. Святкування 21-ї річниці Незалежності України порохівчани розпочали молебнем, який відправив о. Микола Гриб. З привітаннями до односельчан звернулися сільський голова І. Крижановський, директор школи П.Клим. Під керівництвом працівників культури Р.Куцяк, Л. Мельничук, О.Федів аматори художньої самодіяльності порадували односельчан піснеспівом, художнім та гумористичним словом. Вдячними оплесками нагородили глядачі дівочий ансамбль та окремих виконавців музичних творів – Л.Мельничук, М.Мельник, Т.Бобин, Г.Павлюс, І.Комарницьку, читців Ю. Мельник та Т.Борчук, братів Євгена та Максима Берладенюків, П.Мельника, І. Блаженко, Тетяну та Оксану Возніц, Т. Базилевську, Н. Сеник,С.Паньків, Х. Товпигу і найменших учасників концерту – М. Бичковського та Ю.Штоник. Ведучими свята були М. Мельник та Р.Куцяк. У бібліотеці було влаштовано виставку „Україна свята ієдина”.

Ольга Федів, зав.бібліотекою-філією с. Порохова.

Нова доба. – 2012. – 7 вер. – С.2

 

 

 

 

Дуліби. У приміщенні клубу відбулося свято „Незалежна і єдина – наша ненька Україна”, родзинкою якого став виступ Світлани Присташ, Мар’яни та Олі Романюків, Олі Присташ. Дякую всім учням школи, які виступили на святі, та тим людям, які допомогли у його проведенні. Особлива подяка І.Новаку, В.Присташу, З.Околовичу. До свята було оформлено книжкову виставку „ Суверенній Україні – слава нині і навік”.

Марія Новак, зав.бібліотекою с. Дуліби.

Нова доба. – 2012. – 7 вер. – С.2

 

 

 

 

Народилася Соломія Амвросіївна Крушельницька 23 вересня 1872 року у мальовничому с. Білявинці Бучацького району, в сім’ї священника. У 1878 році вони перебралися у село Біла недалеко від Тернополя. Співати почала з маленьких років. Основи музичної підготовки отримала в Тернопільській гімназії, в якій складала іспити екстерном. У 1883 році на Шевченківському концерті у Тернополі відбувся перший прилюдний виступ Соломії, яка співала в хорі товариства „ Руська бесіда”. На одному з концертів цього хору 2 серпня 1885 року був присутній Іван Франко. У 1891 році Соломія вступила до Львівської консерваторії Галицького музичного товариства. Під час навчання відбувся її перший сольний виступ 13 квітня 1892 року співачка виконувала головну партію в ораторії Г. Ф. Генделя „ Месія”. Восени 1893 року Соломія їде вчитися до Італії, а з 1894 року виступає у Львівській опері, завойовуючи симпатії глядачів. У другій половині 1890-х років почались її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини, Чилі в операх „ Аїда”, „Трубадур” Д. Верді, „Фауст” М. Гуно, „Страшний двір” С. Монюшка, „ Африканка” Д. Мейєрбера, „Манон Леско” і „Чіо-Чіо-Сан” Д. Пучіні, „Кармен” Ж. Бізе, „Електра” Р. Штрауса, „Євгеній Онєгін” і „Пікова дама” П. Чайковського та інших.
В 1920 році Крушельницька в зеніті слави залишає оперну сцену, виступивши останній раз в неапольському театрі в улюблених операх „Лорелея” і „Лоенгрін”. Далі своє життя присвятила камерній концертній діяльності, пісні виконувала на восьми мовах.
Особливе місце у творчій діяльності співачки займали концерти, присвячені пам’яті видатних синів українського народу Т. Г. Шевченка, І. Я.Франка. Для цього вона часто приїжджала в Західну Україну. У 1939 році приїхала до Львова на відпочинок і тут її застала війна. Будинок, який співачка купила у 1903 році, радянська влада конфіскувала, їй залишили лише одну квартиру на другому поверсі. Тут і минули останні роки Крушельницької. З 1944 року працювала у Львівській консерваторії на посаді професора, завідувача кафедри сольного співу. Незважаючи на вік, вона щороку давала концерти.
16 листопада 1952 року перестало битися серце великої співачки. Поховали С. А Крушельницьку у Львові на Личаківському кладовищі поруч з могилою друга і наставника – великого Каменяра. Сьогодні ім’я Соломії Крушельницької носять Львівська музична школа, Тернопільське музичне училище, школа в селі Біла, вулиці у Львові, Тернополі, Бучачі.

Надія Лестюк, зав.методично-бібліографічним відділом Бучацької ЦБС.
Леся Легка, директор Бучацького краєзнавчого музею.

Нова доба. – 2012. – 14 вер. – С.2.

 

 

 

 

Свято «Свята Покрово, Пречиста Діво, покрий нас нині покровом білим» відбулося у Скомороській ЗОШ І-ІІст. Підготували його учні групи продовженого дня (керівник Марія Материнська). Дітвора у національних вишиванках зібралася у шкільній світлиці, яка була прикрашена рушниками. У квітах – ікона Божої матері. Ведучі Дмитро Материнський та Наталя Вуїв розповіли про історію свята Покрови. Молодші школярі декламували вірші, зверталися в молитвах до Богородиці. Звучали пісні « За все тобі я дякую», «Через поле України ішла Божа мати». Ведучі повідали як Пречисту Матір шанували козаки, як у 1942 році на Волині утворилася армія УПА, яка своєю покровителькою теж вважала Пречисту Діву Марію. В пам'ять про патріотів України звучали пісні «Гей там далеко на Волині», «Тиша за селом» у виконанні тріо у складі Юлії Шліхти, Тані Бегур, Іри Катеринюк. Соломія Кіндрат прочитала поезію Василя Стуса «Горить сосна». «Україна – край козацький продекламував Дмитро Феськів.
Усі учасники свята разом молилися за світлу долю України. А щоб школярі краще знали свої звичаї, історію, була організована книжкова виставка « 70 років УПА: сторінки історії розповідають». Учні впорядкували могилу героїв на цвинтарі.

Марія Денис,зав.бібліотекою-філією с. Скоморохи.

Нова доба. – 2012. – 2 лист. – с.4.

 

 

 

 

До всесвітнього дня боротьби зі Снідом у центральній районній бібліотеці відбулося засідання круглого столу “В напрямку до мети «нуль», який провели працівники районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді. У його роботі взяли участь медики, студенти агроколеджу, учні колегіуму, ліцею, гімназії, Бучацьких ЗОШ № 1, 2, 3, працівники бібліотеки.
На жаль, ВІЛ/СНІД «прижилися» в українському суспільстві, тож усім необхідно знати бодай мінімум інформації про них. Як розповіла лікар-інфекціоніст Бучацької ЦКРЛ Наталія Буряк, Віл як початкова стадія СНІДу живе виключно в клітинах людського організму. Три основні шляхи передачі: статевий, ін’єкційний (порушення цілісності шкіри), від матері до дитини (транс плацентарний). Не обов’язково у хворої на СНІД матері народиться хвора дитина. При належному догляді, антиретровірусній терапії є великі шанси для зяви на світ здорового малюка. СНІД не передається побутовим шляхом (через столові прибори, мило, рушник, при рукопотискані) чи повітряно-крапельним. Безпечними є і поцілунки, якщо на губах чи в ротовій порожнині немає ранок, не порушена цілісність шкіри. Симптомами СНІДу, на жаль, зявляються надто пізно. Вірус проявляє себе довготривало – 2-3 місяців і аж до 10 років. Мають насторожити температура незрозумілого походження, яка довго «тримається» (1-2 місяці); часті кашель, пневмонії, хвороби легеневої системи, захворювання туберкульозного ґенезу. Трапляється, що вірус уражає шлунково-кишковий тракт, тоді люди втрачають вагу, мають часті діареї, організм зневоднюється. Збільшуються лімфовузли кількох груп. Але лише лабораторним методом можна визначити присутність вірусу в крові. Задля певності результату потрібно пройти повторні обстеження через півроку і рік. Про свій ВІЛ-статус можна анонімно дізнатися в кабінеті «Довіра» районної поліклініки, Центрі СНІДу у Тернополі (вул.Купчинського,8), обласному шкір венерологічному диспансері, інших поліклініках обласного центру.
Інєкційні наркомани – це найперші кандидати у ВІЛ-інфіковані, наголосила лікар-нарколог Марія Кульчицька. На сьогодні серед наркоманів, які стоять на офіційному обліку(а таких зареєстровано у районі 6), хворих на Віл/СНІд немає. Вони були, але до сьогодні не дожили. Медики впроваджують замісну (підтримуючу) терапію у середовищі ін’єкційних наркоманів, щоб побороти серед них поширення ВіЛ/СНІДу. Зокрема у Тернопільському наркодиспансері діє кабінет, куди звертаютья хворі на наркоманію за таблетованою дозою «кайфу». Таку замісну терапію впроваджено також у Чортківському, Бережанському района.
Чимало запитань задали молоді люди фахівцям – учасникам круглого столу». Їх, наприклад, цікавило, чи передбачена кримінальна або адміністративна відповідальність за порушення конфіденційності за порушення конфіденційності щодо хворих на СНІД? яЧому досі не винайшли вакцину проти цієї хвороби? Звідки взялася вірус імунодефіциту людини? Відповіді на ці та інші запитання можна було почерпнути також науково-популярного фільму, який демонструвався під час засідання та з літератури, яка була представлена на книжковій тематичній виставці, підготовленій працівниками бібліотеки та РЦСССДМ. Усі погодилися з тим, що сьогодні, коли поширення ВІЛ/СНІДу вийшло за межі груп ризику, позиція «моя хата скраю, я нічого не знаю» - не дієва. Адже, як поінформували директор районного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді Анжеліка Міщанчук та головний спеціаліст Микола Мицьо, за 10 місяців цього року в Україні було зареєстровано 17132 нові випадки ВІЛ-інфекції, з них 3344 дитини до 14 років. Це означає, що щодня діагноз ВІЛ ставили 56 українцям.

Чорній Оксана.

Нова доба. – 2012. – 2 лист. – с.4.

 

 

 

 

Доброполе. Сільська бібліотека отримала літературу на 5 тис.грн., вигравши міжнародний конкурс „Відродження”. Надійшли енциклопедії, казки, література для позакласного читання із серії „Бібліотека шкільної класики”, природничі видання, книги сучасних авторів Л. Вороніної, І. Андрусяк, В. Нестайка, М. Павленко, Р. Сабатіні та ін. Головне, що всі українською мовою.

Чайківська О., провідний бібліотекар с.Доброполе.

Нова доба. – 2012. – 28 груд. – с.1.