Такою була тема "круглого столу" за участю працівників освіти, представників влади, громадських та політичних організацій, молоді, який відбувся у районній бібліотеці.

 

Його організував і провів районний відділ освіти, зокрема методист Зінаїда Ковальчук, при сприянні РДА. Учасники "круглого столу" разом із о.Володимиром Гнилицею промовили молитву і вшанували пам'ять героїв Крут хвилиною мовчання. змістовні та науково обґрунтовані виступи підготували директори шкіл - вчителі історії Олег Суслик (Жизномирська ЗОШ), Андрій Заремба (Переволоцька ЗОШ, його міркування були підсилені кадрами документальної хроніки січня 1918 року), Володимир Бойків (Пилявська ЗОШ), а також Мирон Люховський (Бариська ЗОШ), Ігор Ковбінька (Бучацька ЗОШ І-ІІІ ст. №1), Інна Дерев'янчук (Бучацька гімназія), Зіновій Лотоцький (Осівецька ЗОШ), о.Григорій Смоляк (Соколівська ЗОШ), Надія Гринчишин (Стінківська ЗОШ ), пластовий сеньйор Степан Павлишин (с.Жизномир). Звучали тематична поезія, пісні у виконанні пластунів Жизномирської ЗОШ. У засіданні "круглого столу" взяли участь і виступили заступник голови РДА Любов Луців, завідуючий справами райради Василь Вонсяк, секретар міськради Анатолій Чук. Паралельно працівники бібліотеки ознайомили присутніх із тематичною виставкою літератури.

Юлія ГРЕЧИН, бібліограф Бучацької центральної районної бібліотеки.

 

Нова доба.-2011.-4лют.-С.2

 

 

 

 

На урочистостях з нагоди750-річчя Бучача, які проходили в центральній бібліотеці, був присутній проректор з науково-педагогічної роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров, який зробив бібліотеці цінний дарунок - 40 навчальних посібників та підручників для вищих навчальних закладів з питань історії, психології, філософії, політології, мовознавства, правознавства, релігієзнавства, народознавства та ін.

 

Всі ці книги видані Київським національним університетом ім. Т .Г.Шевченка. Ось деякі з них: "Філософія та методологія науки." І.С.Добронравова, "Психологія мотивації" П..С.Кудріна, "Перекладознавство (німецько-український напрям)" Т.Р.Кияка, "Психологія сексуальності" С.В.Діденко, "Експериментальна психологія: теорія і практика психологічного експерименту", "Теорія журналістики: етичні та правові засади діяльності засобів масової інформації". Колектив центральної бібліотеки і користувачі щиро вдячні Володимиру Бугрову за такий цінний дарунок.

 

Юля Гречин, бібліограф центральної бібліотеки.

Нова доба .-2011.-11 лют.-с.2

 

 

 

 

Про бій під Крутами ідеться у багатьох творах наших письменників. ,Окремі з них були зачитані на вечорі-реквіємі, проведеному Добропільською бібліотекою-філією разом із шкільним бібліотекарем Ромою Кричківською. Зокрема, звучали уривки з новели Поліщука "Над свіжою могилою", поезії П.Тичини, В.Вихруща, О.Яворської. Ведучими вечора були Ірина Вівсяна і Марія Качур, з молитвою до Всевишнього звернулася Мирослава Марко.

 

Оксана Чайківська, зав. бібліотекою-філією с.Доброполе.

Нова доба.-2011.-11 лют.-С.2.

 

 

 

 

У Зеленському сільському клубі відбувся концерт , присвячений покровителю всіх закоханих - святому Валентину. Легендою про нього розпочали вечір ведучі Юлія Бородиць та Павло Левицький. Учасниками концерту були О.Морська , Г.Антонів, О.Птиць, І. Олексович, Ю. Бородиць. У їхньому виконанні звучали пісні про кохання, а також любовна лірика Л. Костенко, М.Луківа, поезії тернопільських авторів . Дівчата виконали хореографічну композицію, підготовлену О.Єднак. Усмішкою і щирими оплесками вітали глядачі імпровізацію на тему шоу-бізнесу. У ролі Потапа і Насті майстерно перевтілились В.Бойко та Б. Морська. Московських артистів Машу Распутіну та Філіпа Кіркорова чудово обіграли М. Газдевич та П. Левицький, вони також розважали глядачів гумористичною сценкою "Заїка" та разом з А.Муликом розсмішили всіх танцем "Лебедине озеро". Зачарували глядачів пісні під звуки гітари у виконанні Я.Гогуся. Глядачі взяли участь у конкурсах, кращим парам були вручені призи. Завідуюча бібліотекою підібрала літературу для підготовки святкового вечора та організувала книжкову виставку. Вітання із Днем Валентина засилав сільський голова В.Савка. Зав. клубом Л.Гевало подякувала учасникам концерту, а також висловила вдячність І. Канському за допомогу з підсилюючою апаратурою.

 

Г. Морська, зав. бібліотекою с. Зелена.

Нова доба.-2011.-25 лют.-С.2.

 

 

 

 

Нещодавно ми відзначили День рідної мови. Працівниками бібліотеки до цієї дати було оформлено розгорнуту книжкову виставку "Мовні перлини для кожної дитини", а бібліотекар відділу обслуговування учнів 1-4 класів С. Лобода та вчитель Бучацької ЗОШ І ст. №1 Т.Синенька провели літературне свято "В ній материнська ласка і любов", де звучали пісні та вірші у виконанні учнів початкової школи, були вікторина, загадки, конкурс прислів`їв і приказок, тощо.

 

Відзначили ми і 140-річчя від дня народження славної дочки українського народу - Лесі Українки.

 

По життєвому і творчому шляху Лесі Українки учнів 1-3 класів Бучацької ЗОШ І-ІІІ ст. №1 уміло повела учитель Чихарівська. Із захопленням діти читали вірші Лесі Українки, відповідали на питання вікторини за сторінками дитячої казки "Біда навчить". Активних знавців творчості поетеси відзначено заохочувальними призами.

 

Г. Меньків, заст. директора ЦБС по роботі з дітьми.

Нова доба.-2011.-4 берез-С.4.

 

 

 

 

З маленького села Заривинці вийшла у світ Ольга Яворська, нині така відома в Україні літераторка та педагог. Вона - лауреат педагогічної премії ім. Стефана Дубравського, громадсько-культурний діяч. її ім'я вписано в Почесну Книгу-альманах "Золотий фонд Батьківщини".

 

Здобувши середню освіту, Ольга Яворська стала студенткою Дрогобицького педінституту ім. І. Я. Франка, обрала професію вчителя математики. У 1980 році почала друкувати вірші.У Дрогобичі поетеса знайшла свою долю. Стала на весільний рушник із Миколою Івановичем Яворським, студентом того ж інституту. І забрав він свою кохану у село Тур'є Старосамбірського району Львівської області, де живуть і донині. Він - директор місцевої школи, в якій вчителює й Ольга Йосипівна. Вчитель української мови та літератури Бучацької гімназії ім. В. Гнатюка Марія Дармохід давно виношувала мрію про творчу зустріч з Ольгою Яворською, бо вважала, що літературне слово її шкільної подруги знайшло багато поціновувачів серед земляків. І не помилилася - зал районного будинку культури минулої п 'ятниці був переповнений. Прийшли колишні однокласники пані Ольги шкіл, вчителі, односельці і всі, кому її творчість проросла крізь серце. Це був вечір спогадів, нових відкриттів і вражень, приємних емоцій, щирих хвилювань.

Народний літературно-музичний театр "Муза" районного будинку культури (керівник Світлана Дем'янчук), спільно із гімназією ім. В. Гнатюка відкрили поетичну сторінку, завдяки якій присутні в залі змогли доторкнутися до найглибших струн поетеси. Поезією душі і серця, поезією думки і злету можна назвати вірші Ольги Яворської. Вони легкі і задушевні, ніжні і милозвучні, тому багато з них покладено на музику. Із піснею "Козачата" на слова О. Яворської (музика Заслуженого працівника культури України Василя Дем'янчука) наші гімназисти ставали лауреатами обласного конкурсу патріотичної пісні.

 

Про себе поетеса розповіла, що її дорога до творчості була нелегкою, почалася за тих часів, коли українське слово відбивалося від залізних душ, які не сприймали його і не хотіли.

 

У творчій атмосфері непомітно збіг час. Березневий вечір підкрадався до вікон, а слово і пісня полонили присутніх і не відпускали. Тут варто віддати належне бездоганній професі-йній режисерській роботі Світлани Дем'янчук, єдиний творчий букет напрочуд талановитих людей: Олега Суслика, Йосипа Климіва, Лілю Кінелевську, жіночий вокальний ансамбль "Вікторія" Язловецької музичної школи (керівник Богдан Щербатий), народний вокальний жіночий ансамбль "Яворина" (керівник Галина Машталір), Оксану Загрейчук, Ольгу Іваськевич, Марію Салевич, Надію Калавур, Вероніку Буцовську, Михайла Гору, Іванну Данилюк, Валентина Дем'янчука, Лесю Гурську та Марію Михайлецьку, Марію Федишин,Олю Довбуш, (Ірина Янчишин та Ігор Петрашик), Аллу Вержбицьку та Василя Дем'янчука, музичного оператора Андрія Дем'янчука.

 

Така тепла і щира зустріч не відбулася б без допомоги меценатів. До проведення цього заходу долучилися: депутат Бучацької районної ради Валерій Бебіх, голова наглядової ради товариства з обмеженою відповідальністю "Бучачагрохлібпром" Петро Гадз, підприємець Іван Панькуш, депутати міської ради Михайло Кулик, Василь Костриба, Петро Крамарчук, Ярослав Панькевич, міський голова Йосип Мосціпан.

 

Ярослава Шмига.

Нова доба.-2011.-11 берез.-С.2

 

 

 

У місцевому клубі відбувся літературно-музичний вечір "Україна - це Тарас. "Ведучі Руслана Ковальчук та Тарас Рудий знайомили присутніх із сторінками нелегкої життєвої долі поета. Катруся Паляниця розказала вірш "За обрій сонечко сідає ."Захопили глядачів звуками бандури Іринка Руда та Любов Окіпна. Людмила Кошеля та Віктор Горбенко вразили глядачів драматизмом образів наймички і Марка із поеми Шевченка "Наймичка." А Юлія Михайлецька зачарувала присутніх декламацією вірша "Лілея ." Звучало ще багато віршів та пісень у виконанні Л.Кошелі, М.Кузевич ,М.Гаврилюк, Г.Окіпної. Директор Рукомиської ЗОШ І. ст. С. Кузевич подякувала завклубом Ю.Янківській, музичному керівнику О.Окіпній і всім учасникам концерту.

У бібліотеці з нагоди Шевченківських днів діє книжкова виставка "Пророк, народжений Україною".

 

Ярослава Янківська, зав. бібліотекою с.Заривинці.

 

Нова доба.-2011.-11 березня.-С.2.

 

 

 

Свято Кобзаря у Заривинцях.

 

У сільському клубі відбувся літературно-мистецький вечір "Ми тебе не забули, Тарасе", ведучими були Н. Гурська та Н. Козар. Глядачам сподобався дует у складі Софійки та Світланки Кузевич, дівочий ансамбль. Сценку "Мама і Тарас" виконали Марія Конопата і її син Назар. Зі сльозами на очах слухали глядачі пісні "Жіноча доля" та "Тарасова мати" у виконанні жіночого ансамблю.

М. Михайлецька та М.Гурська полонили присутніх чарівними звуками бандури і піснями. Вірші читали І. Михайлецький, Т. Козар та І.Годований.

 

Ярослава Янківська, зав. бібліотекою с.Заривинці.

 

Нова доба.-2011.-18 берез.-С.2.

 

 

 

 

Під час літературної години "Пророк, народжений Україною",яка була підготовлена Добропільськими сільською та шкільною бібліотеками, йшлося про досі маловідомий широкому загалу твір поета "Молитва".

 

Шкільний бібліотекар Р.Ю.Кричківська розіграла вікторину-конкурс "Як ми знаємо творчість Т.Шевченка". У сільській бібліотеці діє книжкова виставка "Допоки з неба сонце світить, тебе, Тарасе, незабуть !"

 

Оксана Чайківська, зав бібліотекою-філією с. Доброполе.

 

Нова доба.-2011.-25 берез.-С.2

 

 

 

 

Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності спільно з Міністерством культури і туризму України, Українською бібліотечною асоціацією з проектом "Глобальні бібліотеки - Україна" (Бібліоміст), Програмою сприяння Парламенту України провели комітетські слухання на тему: "Розвиток сільських бібліотек як інформаційних і культурних центрів". Від бібліотечної галузі Тернопільщини учасником цього заходу була директор Бучацької ЦБС Леся Машталір. Ось що вона розповіла:

 

- У слуханнях взяли участь заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, голова комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Володимир Яворівський, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, регіональних бібліотек, зокрема, сільських і селищних, благодійні організації, фонди та міжнародні товариства. Своїм досвідом у реформуванні бібліотек поділились фахівці з Латвії та Литви.

 

Актуальність обговорюваної проблеми зумовлена наявністю в українському суспільстві негативних тенденцій до скорочення мережі біоліотек, особливо у сільській місцевості, суттєвих затримок з поповненням бібліотечних фондів, передплатою періодики, оновленням їхньої матеріально-технічної бази. У своїх виступах учасники слухань наголошували на необхідності внесення до державного і місцевого бюджетів захищених статей на комплектування бібліотечних фондів, відміни тендерних процедур при закупівлі книжкових, періодичних видань та електронних ресурсів для бібліотек, модернізації' матеріально- технічної бази бібліотек та активізації їх підключення до мережі Інтернет, вирішення кадрових питань.

 

Чи є майбутнє у сільської бібліотеки і яким воно повинно бути? Комітетські слухання мали на меті наблизитись до відповідей на ці питання, сприяти виробленню нових механізмів та форм функціонування сучасних бібліотек як культурно-інформаційних осередків.

 

 

Нова доба. - 2011. - 8 квітня. - С.4

 

 

 

Якщо газети пишуть про бібліотеки, можна не дивитися в календар , там точно - ЗО вересня, Всеукраїнський день бібліотек. Відійдемо від цієї прив'язки і без будь-якого інформаційного приводу згадаємо добрим словом книгозбірні та людей, які там працюють. Свої питання адресуємо директору Бучацької централізованої бібліотечної системи Лесі Машталір.

 

- Лесю Іванівно, зазвичай кажуть, що бібліотеки не мають коштів на поповнення фондів, придбання найнеобхідніших книг. Чи поліпшується ситуація з фінансуванням?

- На жаль, ні. Так, в 2010 р. надійшло близько 3000 книг. На 53 бібліотеки центральної системи - дуже маленька кількість. Це в основному книги програми "Українська книга", подаровані користувачами бібліотеки та придбані за бюджетні кошти та від платних послуг бібліотек. Але найнеобхідніше стараємось закуповувати. За 3 місяці цього року придбали 250 примірників книг, серед них "Чорний ворон" В. Шкляра, "Нація" М. Матіос, "Записки українського самашедшого" Л. Костенко, "Дві обручки" і "Кохання з першого погляду" Н. Фіалко та ін.

- Мені здається, що в майбутньому бібліотека буде осередком збереження рідкісних книжок, хранителем літературних скарбів. Бо все йде до того, що книжки оцифровують, їх можна легко дістати в електронній бібліотеці на своєму комп ютері, і традиційні функції книгозбірень відмирають. Ви погоджуєтеся з цим?

- Лише частково. У час інформаційного вибуху і наступальної ходи новітніх технологій бібліотеки як основні хранителі інформації і справді стурбовані щодо свого майбутнього. Чи не стануть Інтернет та широке запровадження електронних медіа причиною того, що книгозбірні втратять свою цінність і значення для суспільства? Навіщо йти до них, витрачати час, якщо майже все - від публікації в науковому журналі або газеті до багатьох книжок - можна, не виходячи з дому, знайти у "світовій павутині"? Так, це сучасні реалії і до певної міри вони пояснюють тенденцію до зменшення відвідуваності бібліотек. Та все ж, люди чомусь не перестають купувати книжки і справжні шанувальники друкованого слова йдуть у бібліотеки, цікавляться новою літературою. Думаю, все-таки головна функція бібліотеки як інформаційного і культурно-дозвільного центру залишається. А щодо традиційних функцій, то я б сказала, що вони не відмирають, а просто оновлюються, набувають нового змісту.

- Бібліотека теж хоче заробити на чомусь, на доступі в Інтернет, наприклад. Отож, які послуги безкоштовні, а які платні?

- Ми залишаємось центром надання вільного безкоштовного доступу до інформації. Але, справді, реалії сьогодення вимагають введення плати за деякі види бібліотечних послуг. Зокрема, це видача книг з читального залу на ніч ("нічний абонемент"), одноразова щорічна абон- плата, ксерокопіювання документів, сканування, друк, запис на електронні носії. Кошти використовуються для придбання необхідної літератури, паперу...

- Книгозбірні завжди виконували функцію культурних центрів - проводили виставки, зустрічі з письменниками, обговорення нових книжок. А як нині?

- Книгозбірні завжди виконували функцію культурних центрів - проводили виставки, зустрічі з письменниками, обговорення нових книжок. А як нині?

- І тепер це культурно-просвітницький центр. Проводимо різноманітні заходи, використовуючи як традиційні, так і нові форми роботи, - презентації книг, літературно-мистецькі вечори, цікаві зустрічі, засідання за "круглим столом", літературні години, організовуємо виставки-діалоги, виставки-загадки, виставки-спомини, перегляди літератури, для дітей - дитячі ранки, конкурси, літературні подорожі, віртуальні екскурсії, інформаційні калейдоскопи, дайджести цікавих новинок, поетичні замальовки та багато інших оригінальних заходів. Нещодавно під час тижня дитячої книги дуже цікаво пройшла кольорова вікторина та конкурс "Закінчи прислів'я". А в Інтернет-центрі проведено віртуальний круїз "Бучацька ратуша - незрівнянна архітектура і скульптура".

- Самі бібліотекарі переросли консерватизм і сьогодні, на мій погляд, доволі просунуті люди, які обговорюють останні світові новинки у своїй галузі, якісь ІТ- новини, методики, технології...

- Щоб залишатися цікавими, привабливими і потрібними для користувачів, намагаємось іти в ногу з часом і, перш за все, не відставати у технічному оснащенні та запровадженні новітніх технологій, розширюємо сферу своїх послуг, намагаючись бути поміченими. Так, в 2006 році центральна бібліотека виграла грант "Інтернет для читачів публічних бібліотек", а в 2010 році вона, а також міська та 4 сільських бібліотеки стали переможцями конкурсу від програми "Бібліоміст", завдяки чому отримали 15 комп'ютерів, 4 принтери, 4 сканери, 15 веб-камер та навушників, програмне забезпечення. Впровадження комп'ютерних технологій в бібліотечну роботу надало цим закладам можливість використовувати необмежені Інтернет-ресурси, а таким чином більш якісно задовільняти інформаційні запити користувачів. І не тільки. Здійснюються навчання комп'ютерній грамоті як користувачів, так і сільських працівників бібліотек-філій, створюються блоги (технології еб.2.0.), активно впроваджуються нові види бібліотечних послуг з використанням Інтернету (спілкування в sкуре, електронна пошта та ін.). Відповідно збільшилось відвідування бібліотек, зросла кількість нових користувачів і, звичайно, підвищився наш імідж серед громади.

- Хотілось би, щоб усі бібліотеки були комп'ютеризовані, але, на жаль, через недостатнє фінансування не виконується районна "Програма комп'ютеризації бібліотек". А тому ми й надалі будемо брати участь у конкурсах, щоб наші книгозбірні стали сучасними.

- Якою, на вашу думку, має бути бібліотека XXI століття?

- Я побувала в багатьох вітчизняних бібліотеках, цікавилась зарубіжним досвідом. Звичайно, українські книгозбірні стараються йти в ногу з часом, але до того рівня, на якому зараз знаходяться зарубіжні бібліотеки, нам ще дуже далеко. Ми тільки робимо крок у XXI століття, а вони вже давно у ньому. Якою бачу бібліотеку XXI століття? Звичайно, сучасною, тобто світлою, затишною, обладнаною новітніми технологіями, автоматизованою, бібліотечний фонд повинен якнайповніше відповідати всім запитам користувачів.

- Дитячі книгозбірні Львова для дітей шкільного віку організовують "Ніч у бібліотеці" з набором цікавих заходів. У шведських читальних залах книжки читають із термосом і бутербродами. Якими формами роботи зацікавлюєте відвідувачів ви?

- Гадаю, мова може йти не про зміну форми роботи, а про впровадження нових форм, які привертатимуть увагу людей і приваблюватимуть нових користувачів. Ми цікавимось досвідом інших бібліотек, інноваційними формами роботи з читачами. Деякі впроваджуємо в свою практику. Так, наприклад, районною дитячою бібліотекою за-проваджено буккроссинг, тобто оформлено виставковии стелаж "Моя "золота полиця", на який діти приносять свої улюблені книги, надаючи можливість іншим теж їх прочитати. В дорослій бібліотеці діють хвилини психологічного розвантаження.

- Яка динаміка відвідування книгозбірень за останні роки?

- Як уже згадувала, із впровадженням комп'ютерних технологій зросла кількість відвідувань. Зокрема, відвідування центральної бібліотеки порівняно з 2006 роком (з часу відкриття Інтернет-центру) збільшилось на 8,6 проц.

- Кажуть, сучасні люди перестали збирати домашні бібліотеки, а книга стала одноразовим продуктом. За вашими спостереженнями, це так?

- Раніше був такий період, коли купувати популярні видання для домашньої біблі-отеки вважалося модним. Зараз є чимало людей, які, роблячи ремонти в квартирах, звільняють свої домівки від непотрібної, на їх погляд, "макулатури". В кращому випадку дарують ці книги бібліотеці, в гіршому - здають на макулатуру або спалюють, і це є варварством. Та попри все, для більшості людей книги залишаються джерелом знань, духовного збагачення, і вони ніколи не відмовлять собі в задоволенні взяти до рук улюблену книгу, погортати її, зануритись в магічний світ художнього слова. Я глибоко переконана, що справжні поціновувачі книги є і будуть завжди. І їх дуже багато. Вважаю, книга була і залишається унікальним явищем духовної культури народу, і це продукт не одноразовий, а багатовічний.

 

Оксана Жук.

 

Нова доба.-2011.-8 квітня.-С.4

 

 

 

 

Концертна програма почалася з пісні "Мамочко моя" у виконанні Юлі Бучковської. Вірш "Не забудь, дитино" читала Іра Данило. Танцювальний колектив виконав "Запальний танок". Вітали матерів піснями Мар'янка Кулик та Іванка Прибула, сестри Оля та Іра Ємець. Із зворушенням слухали присутні пісню "Цьом, цьом" у виконанні найменших учасників свята Олесі Салій та Насті Давидяк. Упродовж концерту звучало багато пісенних вітань у виконанні Іри Данило, Софійки Вельган, Олесі Борсук, Наталі Піддубної, Романа Гронського, Сергія Сарахмана, Віталія Братака, Надії Пшивої, Наталі Триньки, Мар`яни Луців, Юлі Бучковської, Каті Кулик. Вірш "На свято" читала Наталя Дмитренко. Захопленими оплесками нагородили присутні танцювальний колектив за розмаїття номерів. Вели концертну програму Анатолій Пірус та Люда Головач. Закінчилося свято піснею "Радуйся, Маріє" у виконанні жіночого ансамблю. Жителі села також мали змогу ознайомитися із організованою книжковою виставкою "Пам`ять серця, пам`ять сивини, пам`ять тих, хто не прийшов з війни", присвяченою Дню Перемоги.

 

Галина Кулик, зав.клубом с.Звенигород,

Мирослава Бучковська, зав. бібліотекою-філією.

 

Нова доба.-2011.-20 трав.-С.2.

 

 

 

 

Було продемонстровано сценку "Хвора книга", в якій головні ролі виконували Андрій і Софійка Кирницькі. В ході свята діти розгадували кросворди, брали участь у конкурсі "Склади вірш", працювали з прислів`ями. Ірина Бучинська декламувала вірші про книгу. В бібліотеці організовано книжкову виставку "Книга - світ, книга - серцю привіт". В організації свята активно допомагала вчитель початкових класів Л.Д.Микуляк.

 

Світлана Бучинська, зав.бібліотекою-філією с.Костільники.

 

Нова доба.-2011.-10 черв.-С.2

 

 

 

 

Щороку з настанням весни влада оголошує і організовує проведення місячників благоустрою, які збігаються в часі з підготовкою до Великодня. Цього року також до наведення порядку на територіях населених пунктів, у скверах і парках, прибережних і придорожніх смугах залучались учні шкіл, комунальники, трудові колективи, силами яких було ліквідовано сліди нашого безкультур'я, що відкрились очам після танення снігу. Лише на відрізку від повороту на Жизномир і до с. Зубрець школярами було зібрано в придорожніх смугах сотні мішків різного мотлоху. Разом з цим проводились роботи з оновлення автобусних зупинок, монтування у Бучачі і в селах району вуличного освітлення та ін.

Із того часу минуло два місяці і ми вирішили проїхатися нашими селами, обравши стінківський напрямок. І хоч поїздка відбулася напередодні Зелених свят, та враження від побаченого у нас склалися досить неприємні. Найперше хочеться поговорити про стан доріг. Якщо в Зубреці місцями трапляються поодинокі ями та вибоїни, то, починаючи з Порохови, дорога перетворюється в суцільну смугу перешкод. Наприклад, їдучи Стінкою та Космирином, ми рухалися черепашиними темпами і, як влучно жартував наш водій, там даішникам робити нічого, бо ніхто не перевищить допустиму швидкість. Складається враження, ніби вчора по цих дорогах пройшли з канонами військові і їх ніхто не ремонтував ще з повоєнних часів. До речі, аналогічна центральна дорога і в Бариші, яка вже перетворилася у польовий битий шлях, де нам довелось нещодавно побувати. Важко назвати асфальтівкою і центральну трасу, що пролягає через Ріпинці, Помірці, Малі Заліщики. Відверто кажучи, не позаздриш приватним перевізникам, які змушені щодня товкти на цих ямах власний транспорт.

Звичайно, ремонт, а тим більше будівництво нових доріг - справа надто затратна і не під силу скупим бюджетам багатьох сільрад. Але хто ініціативний, той може сподіватися на допомогу держави. Наприклад, нещодавно виділено 250 тис. грн. державних коштів на ремонт комунальної дороги в с. Берем'яни, бо там заздалегідь виготовили проектну документацію. Про необхідність таких документів для отримання державних коштів на ремонт доріг знають всі сільські голови, але палець об палець не б'ють. А під лежачий камінь, як відомо, вода не тече.

А найгірше те, що у Стінці, а особливо в Космирині дороги руйнуються не тільки природним шляхом, тобто внаслідок експлуатації, а ще й роблять свій внесок жителі цих сіл. По-перше, тут на проїжджій частині масово можна побачити цеглу, пісок, гравій та інші будівельні матеріали.

Більше того, виливають на дорогу брудну воду, вимітають з подвір'їв сміття, биту цеглу, шлак і т. д. З таким підходом до справи там не завадило б мати якщо не свою комунальну службу, то хоча б двірників. У багатьох місцях на узбіччях доріг нема водовідвідних каналів. Навпаки, люди насипають дорогу біля огорож своїх обійсть, а ямиста проіжджа частина під час дощів перетворюється на калюжі.

Занедбаними є в деяких селах автобусні зупинки. Наприклад, у Порохові, при в'їзді в село. Причому, цікава деталь: хтось з підприємців рекламує тут свій товар - єврочерепицю. Написано і номер мобільного телефона. То невже власник зупинки чи сільський голова не можуть домогтися від того підприємця, аби бодай побілив автозупинку.

Найбільше вразило байдуже ставлення до святинь, маємо на увазі, пам'ятних знаків. Вони настільки позаростали бур'янами, декоративними кущами, що іноді за ними не видно не тільки пам'ятників радянської доби, а й хрестів та інших знаків на символічних могилах українським героям.

У меншій мірі, ніж це було після зими, але знову день за днем забруднюються різними твердими побутовими відходами придорожні лісосмуги. На наших очах назустріч проїхала на великій швидкості шикарна іномарка, з якої хтось викинув через вікно на узбіччя дороги целофановий пакет із сміттям. А в Стінці і особливо Космирині вулиці настільки засмічені пластиковими пляшками, обгортками і упаковками від кондитерських та інших виробів, що там не завадило б кожного дня оголошувати санітарну годину.

А найгірше, що для багатьох нших людей стало правилом вивозити сміття з власного обійстя на береги потічків і річечок, в ліс. Зокрема, такий смітник ми бачили при в'їзді у с. Зубрець перед Великоднем,коли ще не поросло різнотрав'я. Внизу потічок, а поряд на пагорбі між хвойних дерев купа сміття. Якщо з придорожної смуги непотріб ще можна зібрати, то на території лісових насаджень зробити це набагато складніше, бо туди не під'їдеш ніякою технікою. Таким чином побутові відходи змиваються дощовими водами у потічки, забруднюють річки, а ми потім ще дивуємося, що не маємо здоров'я і нас часто допікають хвороби. А втім, сьогодні є можливість запровадити організований метод вивезення твердих побутових відходів на законні сміттєзвалища практично у всіх селах району і таким чином зменшити загромадження сміттям навколишнього середовища. Такою послугою займається приватний підприємець Олег Ненич, котрий обслуговує 18 сіл Бучаччини, в які раз у тиждень заїжджає спеціальний автомобіль і забирає від людей сміття за цілком помірну плату - 156 грн. з двору в рік. До речі, пан Олег має у своєму розпорядженні ще одну сміттєвозку і міг би обслуговувати практично всі села району, проте, на жаль, багато сільських голів не йдуть на співпрацю, не можуть знайти з цього приводу спільної мови з жителями своїх сіл. Зокрема, у стінківському напрямку, як нам сказав пан Олег, договору з ним на організоване вивезення сміття не уклала жодна сільська рада: ні Зубрецька, ні Порохівська, ні Стінківська, ні Космиринська. Олег Тарасович має намір придбати сортувальну лінію і якщо жителі сіл більш масово підуть з його комунальним підприємством на співпрацю, то така лінія діятиме уже наступного року.

Збираючись у цю поїздку, мали намір зустрітися з космиринським сільським головою, про що напередодні домовлялися, і більш детально поговорити про те, якими турботами і проблемами живе село. На жаль, мобільний телефон Володимира Боєчка весь час перебував у зоні недосяжності, вперто мовчав і стаціонарний апарат у сільській раді. Секретар сільради Надія Федишин повідомила під час нашої зустрічі, що стаціонарний телефон відключений за несплату, а при необхідності подзвонити у Бучач по якихось справах працівники сільради користуються телефоном громадянки Кривулич, яка живе поряд із сільською радою. Але звідки нам було про це знати.

На цьому фоні приємно вразили чистота і порядок у сільській бібліотеці, якою завідує Галина Ковальчук . Цей невеличкий і скромний, але затишний заклад сьогодні з честю виконує свою роль вогнища культури в селі, куди за друкованим словом приходять і дітвора, і молодь, і люди пенсійного віку.

 

Василь Тракало, Володимир Мельничук.

 

Нова доба.-2011.-17 черв.-С.4

 

 

 

 

"Маю слабість на вишивку", - каже п. Марія, демонструючи нам свої скарби. Тут і вишиванка, створена руками мами отця Дениса Нестайка (дідусь дитячого письменника Всеволода Нестайка, автора відомих "Тореадорів з Васюківки"), їй ужа-понад 100 років; і вишитий червоним та чорним старовинний бучацький рушник, і перший рушник під Євангеліє, на якому шлюбували на вірність... Жінка береже і ні за які гроші не згідна продати вишиту прабабцею борщівську сорочку. Більше того - затрачає власні гроші, щоб придбати для світлиці старовинну річ. На сьогодні "Берегиня" налічує понад 300 експонатів: предмети ужиткового побуту та декоративно-прикладного мистецтва, старовинні книги, ікони, паперові грошові знаки. Деякі експонати мають понад 200 років. "Серце болить, як бачу старі мальовані образи, що припадають порохами на стриху", - каже Марія Богданівна і демонструє ікону, на якій зображені Матір Божа, яка пряде, Ісус, який вчиться у Йосипа столярувати. На іншій - святий Йосип працює лісорубом. А ось старі глечики, жорна, верстат для подрібнення тютюну... Жителі міста та району дарують все нові й нові експонати, які вже й не вміщаються у стінах бібліотеки. Утім, ці стіни потребують капітального ремонту: кімната, де експонуються вишивки не опалюється, фасад бібліотеки та клубу доволі непривабливий, відсутня вивіска... Марія Леськів не полишає спроб змінити ситуацію на ліпше і при будь-якій нагоді звертається до представників влади.

Та, як би там не було, народознавчі години за книгами Івана Воропая, Василя Скуратівського, спільні з міським клубом культурно-просвітницькі заходи завжди проілюстровані експонатами зі світлиці, що робить повнішим і яскравішим наше уявлення про історію, звичаї та традиції рідного краю. До речі, у "Берегині" побували відомий народознавець, директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький, архітектори Микола Бевз, Роман Вільгушинський, які схвально вітали зачин п. Марії. А місцеві жителі поспішають у світлицю старожитностей, щоби відшити орнамент рушника чи сорочки - і це теж продовження пам'яті наших предків.

 

Оксана Чорній.

 

Нова доба.-2011.-24 червня.-С.5

 

 

 

 

У Бучацькій центральній бібліотеці відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему "Задоволення інформаційних потреб користувачів публічних бібліотек", обговорювалися нові тенденції в роботі книгозбірень. Працівники бібліотек-філій мали змогу ознайомитись з новими методичними рекомендаціями Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки та отримали методичні розробки Бучацької центральної бібліотеки.

 

Надія Лестюк, зав.методично-бібліографічним відділом Бучацької ЦБ.

 

Нова доба.-2011.-8 лип.-С.3

 

 

 

Серед найвидатніших європейських митців XVIIІ ст. немає більш загадкового, ніж Іоан Георг Пінзель. Ім`я його знайоме і жителям Бучача, адже скульптури майстра були і є окрасою нашого міста.

 

Нещодавно бучацька книгозбірня поповнилась чудовим дарунком – двома художніми книгами про видатного скульптора. Одна з них – роман Євгенії Кононенко «Жертва забутого майстра». Основні події роману стосуються нашого Бучача та Львова. Герой твору – таємничий скульптор Іоан Георг Пінзель. Його творчість надихає справжніх поціновувачів мистецтва і « мисливців за великими грішми». Саме з такими «знавцями» ви зустрінетесь на сторінках історико-містичного детективу. Загадки життєвого шляху, творчості і смерті Пінзеля цікавлять багатьох . І роман Володимира Єшкілєва «Втеча майстра Пінзеля» є однією з версій останніх місяців життя великого скульптора. Твір сповнений містичними подіями та релігійними настроями середини XVІІІ ст..

Запрошуємо всіх шанувальників літератури насолодитися захоплюючими розповідями про славетного скульптора.

Працівники та користувачі Бучацької центральної бібліотеки висловлюють щиру вдячність Мар`яні Максим`як, уродженці Бучача, яка нині проживає у Львові, за подаровані книги.

 

Люба Луців, бібліограф центральної районної бібліотеки.

 

Нова доба.–2011.-5 серп.-С.1

 

 

 

 

Цього року свято проходило вже ушосте. Зранку в місцевій церкві було відслужено святкову Літургію за здоров’я жителів села. А далі дійство проходило на сільському стадіоні. Присутніх поблагословив парох о. Йосип Мороз. З привітанням до громади звернувся сільський голова Дмитро Винник.

 

Продовжила офіційну частину свята чудова концертна програма, в якій брали участь вихованці дитячого садка „Червона шапочка”, учні школи, а також учасники художньої самодіяльності.

Було показано також уривок з вистави «Фара­они». Глядачі щирими оплес­ками та сміхом зустрічали виконавців, якими були учні школи та аматори села.

На святі працювала виїзна торгівля, були різні ігри, конкурси, розваги, карооке. До речі, новинкою стало встановлення стовпа фортуни, на верхівці якого були причеплені конверти з написами призів. Долаючи висоту 6 метрів, сміливі і спритні учасники цього конкурсу викликали у присутніх щирі оплески і хвилі приємних емоцій. Та родзинкою свята став розиграш речової лотереї. Було придбано на кошти спонсорів понад 200 призів (найцінніші – електрична піч та порося Дуня). Під завісу свята відбувся футбольний матч між ветеранами футболу та юнацькою командою. Завершилося дійство святковим феєрверком та молодіжною дискотекою. А в сільській бібліотеці була розгорнута книжкова виставка „ Жизномир мій, моя любов одвічна...”

 

Оксана Мостова, зав. бібліотекою-філією с. Жизномир.

 

Нова доба.–2011.-12 серп.–С.2

 

 

 

 

Є на Бучаччині людина, яка відроджує добрі традиції благодійності на користь розвитку культури і духовності району. Це голова кооперативу „Іскра” Василь Васильович Бабала, людина щедрої душі, високоосвічена, благородна, наділена почуттям громадянського сумління.

 

Колектив Бучацької центральної бібліотеки висловлює щиру подяку Василю Васильовичу за благодійну фінансову допомогу на закупівлю книг для потреб бібліотек району, а також за подаровані 50 примірників книги „Ярозьба”

Щиро вітаємо п. Василя з 20-ю річницею Незалежності України та з нещодавно отриманою нагородою – орденом „Патріот України” й дипломом „Патріот України” – за проявлений патріотизм та бездоганне служіння Україні. Бажаємо міцного здоров’я, успіхів, плідної праці на благо держави, подальших вагомих внесків у справу благочинності і милосердя.

 

За дорученням колективу, директор ЦБС Леся Машталір.

 

Нова доба.–2011.–19 серп.–С.5

 

 

 

 

З привітальним словом до жителів сіл звернувся сільський голова Зіновій Дрозд. Бібліотекою с. Доброполе оформлена виставка , на якій представлені видання з історії України, фотоальбом „Історія села Добро поле”.Виставку прикрашали вироби майстрів народної творчості Софії Бартіх, Ганни Старости,Івана Богуна.Українською піснею тішили глядачів жіночий ансамбль С.Доброполе, Соломійка Чорній, Христина Боднарук, Наталя Кохановська, Ірина Вівсяна, Мар’яна Качур. Автор цих рядків розповіла про історію прапора загалом і підняття жовто – блакитного стяга в с. Доброполе, прозвучала легенда про виникнення і назву державних символів. Парох села о. Олег Шумелда відслужив панахиду, згадавши героїв, які загинули за волю України.

 

Оксана Чайківська.

 

Нова доба.–2011.–2 верес.–С.2

 

 

 

У сільській бібліотеці діяла ювілейна виставка „Мій край, моя історія жива”. Вклубі відбувся святковий концерт „З твоєї,Боже,щедрої руки пошли нам Україну на віки”. Хор села розпочав концерт піснею „ Боже великий, єдиний”. Щиро аплодували глядачці Іринці Шум’як, Назарчику Рудому, Іринці Рудій, Уляні Рудій, жіночому ансамблю та всім іншим учасникам концерту. Ведучими були Ганнуся Меньків і Андрій Кошеля. Завідуюча клубом Юлія Янківська щиро подякувала всім учасникам свята, а особливо директору школи С. М. Кузевич за допомогу в організації вечора та О.Б. Окіпній за музичний супровід.

 

Михайло Михайлецький.

 

Нова доба.–2011.–2 верес.–С.2

 

 

 

 

Отець Ярослав Гель відправив панахиду біля пам’ятної могили воїнам УПА. Прославляли Україну у віршах та піснях аматори сільського будинку культури , серед них сестри Наталя і Надійка Кручами, Марійка Ковбас, Олеся Лозинська, Лілія Кручак та ін. З привітанням виступив сільський голова Богдан Таняк. Убібліотеці діяла тематична виставка.

 

Галина Юшкалюк

 

Нова доба.–2011.–2 верес.–С.2

 

 

 

 

Святкування 20-ї річниці Незалежності України розпочалося із Літургії та панахиди за упокій душ тих, хто поклав на вівтар Незалежності власне життя. Відслужив службу та звернувся до парафіян із привітальним словом парох о.Йосип Мороз. Сільський голова підбив підсумки всіх добрих справ, які проводились на території Жизномира за час Незалежності України, та склав подяку тим людям,які своєю працею примножують добробут села. Змістовна концертна програма під назвою „ Велична і свята моя ти,Україно!”, яку підготували учасники художньої самодіяльності під керівництвом завклубом Марії Винник, концертмейстера Михайла Лисого, викликала у людей щирі оплески. Окрасою святкового дійства була комедійна вистава Г. Волокити „Аматори”, яку зіграли учасники драматичного гуртка села. Свій вірш, присвячений Незалежності України, прочитала Марія Колесник. Ведучими на святі були Тарас Винник та Оксана Мостова. Завершальним акордом став святковий феєрверк. В сільському клубі була розгорнута виставка виш ивок, аплікацій, фотографій, а в бібліотеці книжкова виставка „ Вітчизно свята, дорога Україно, для кожного з нас ти у світі – єдина!”

 

Оксана Мостова

 

Нова доба.–2011.–2 верес.–С.2

 

 

 

 

Книжкові тематичні виставки, виставки-роздуми, огляди літератури, віртуальні подорожі, ознайомлення з новинками літератури, екскурсії – все це відбуватиметься 22-30 вересня, в рамках тижня відкритих дверей, приуроченого до Всеукраїнського дня бібліотек.

 

Можна буде ознайомитися з інформаційними ресурсами бібліотек, відвідати безкоштовні комп’ютерні курси, повернути прострочені бібліотечні книги без сплати пені. Традиційна акція „Подаруй бібліотеці книгу” дасть можливість користувачам, спонсорам збагатити фонди бібліотек. Зокрема ,відбулися й відбудуться такі заходи. 22 вересня в бібліотеці для дітей було організовано книжкову полицю „ Відпусти улюблену книгу в подорож”.

23 вересня в Інтернет-центрі відбудеться віртуальна подорож по цікавих країнах світу. 25 вересня – ювілейна виставка, приурочена до 145-річчя від дня народження великого світоча української державності М. С. Грушевського.

26 вересня – літературна подорож для учнів 5-9 класів „ Крізь минуле бачити майбутнє” до 110-ї річниці від дня народження С.Скляренка.

27 вересня – екскурсії для студентів БІМА, агроколеджу, ПТУ-26, учнів шкіл, які зможуть ознайомитися з правилами користування бібліотек, режимом роботи та інформаційними ресурсами.

28 вересня для учнів 4-х класів проводитиметься гра „Найрозумніший”.

29 вересня відбудеться зустріч з відомим Бучацьким живописцем Романом Лесівим.

А 30 вересня - ознайомлення з книжковою виставкою „Цей дивний світ – бібліотека”.

 

Леся Машталір, директор Бучацької централізованої бібліотечної системи.

 

Нова доба.–2011.–23 вер.–С.2.

 

 

 

 

Минулі вихідні пройшли під егідою відзначення Дня людей похилого віку та Дня працівників освіти.

Разом із зав. міським клубом Галиною Нетреб’як та учасницею фольклорного гуртка міського клубу Віталіною Нетреб’як ( учениця 4 класу Бучацької початкової школи №1) ми відвідали домівки ветеранів освіти та людей похилого віку. Зокрема, побували у сім’ях Івана Миколайовича і Ганни Федорівни Косарчиних, Іллі Миколайовича і Марії Василівни Луцівих, Володимира Миколайовича і Таїсії Федорівни Косарчиних, завітали до Іванни Якимівни Яремко, Оксани Федорівни Косарчин, найкращих читачів бібліотеки Євгенії Дмитрівни Худик та Петра Кириловича Пащина, Юлії Василівни Гниди, Ірини Іванівни Кулач, Євгенії Йосипівни Захарчишин, Ганни Іванівни Кіндибалюк. Вручили їм квіти, солодощі і заспівали „Многая літа”.

 

Марія Леськів, зав. Бучацькою міською бібліотекою.

 

Нова доба.–2011.–7 жовт.–С.3.

 

 

 

 

Добропільська сільська бібліотека-філія разом із шкільною книгозбірнею провели літературний ранок, присвячений 69-й річниці УПА. На святі був присутній голова сільської ради Зіновій Дрозд, а ветеран УПА Володимир Микицький розповів про події з минулого. Було організовано книжкову виставку „Свята любов – жертовна боротьба”.

 

Оксана Чайківська, провідний бібліотекар Добропільської бібліотеки-філії.

 

Нова доба.–2011.–28 жовт.–С.2

 

 

 

 

Порохова.У бібліотеці влаштовано виставку робіт студента ІІ курсу інституту прикладного та декоративного мистецтва ( м. Косів ), активного користувача сільської книгозбірні Ігоря Панасюка. Тут також можна ознайомитись із малюнками учнів місцевої школи на тему ”Моє село”. ( Інф. Ольги Федів, зав. бібліотекою-філією с. Порохова).

 

 

Нова доба.–2011.–4 листоп.–С.1

 

 

 

 

20 працівників бібліотек району, і в першу чергу тих, які вже мають комп’ютери завдяки перемозі у конкурсі від програми „Бібліоміст”, отримали можливість докладніше ознайомитися та оволодіти технологіями веб.-2.0, пройшовши тренінг „Веб 2.0-технології в роботі бібліотекаря: українська бібліотечна блогосфера”. Ці навчання на базі інтернет-центру центральної бібліотеки провели працівники Тернопільської обласної бібліотеки для молоді – представники Тренінгового центру від проекту „Веб 2.0 на вашу користь” С. Воробель та Б. Кобильник. Бібліотечні працівники району – учасники тренінгу отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.

До речі, бібліотеки району вже мають деякі напрацювання в оволодінні веб 2.0-технологіями. Зокрема, створені і діють блоги „Берегиня” Бучацької міської бібліотеки (berehynja. blogspot. com ),та „Дивослово” Трибухівської бібліотеки (toksanabibl. blogspot.com ). У останньому, зокрема в рубриці „Проба пера” опубліковано поетичні твори юних літераторів села Н. Бандусяк, В. Бебель, М. Гнатів, М. Не треб’як, О. Зозулі, Н. Каковчик, Н. Борисенко, О. Простої, Н. Лащевської, а сільські бібліотекарі щиро запрошують юні таланти до співпраці, до можливостей ознайомити із своїми літературними здібностями широке коло користувачів Інтернету і блогосфери у тому числі.

 

Надія Лестюк, зав. методично-бібліографічним відділом ЦБ.

 

Нова доба.–2011.–4 листоп.–С.3

 

 

 

 

Директор Бучацької ЦБС Леся Машталір взяла участь у конференції української бібліотечної асоціації «Інноваційна діяльність бібліотек» та семінарі «Розбудова потужних бібліотечних асоціацій» у Києві.

Обговорювались питання бібліотечних інновацій, розбудови потужних бібліотечних асоціацій, книжкові й інформаційні проекти для бібліотек, електронні книги і журнали в бібліотеках та інші питання.

Учасники конференції (понад 160 чол.) побували на відкритті XIV Київського Міжнародного книжкового ярмарку «МЕДВІН: Книжковий світ – 2011». Церемонія відкриття проходила в літературній кав’ярні, ведучими були Ольга Сумська, брати Капранови. Цікавими видалися презентація «Книга і кухня», де хазяйнувала Руслана Писанка, та секрети краси від Ольги Сумської.

 

Надія Лестюк, зав.методично - бібліографічним відділом центральної бібліотеки.

 

Нова доба.–2011.–9 груд.–С.1.

 

 

 

 

У центральній районній бібліотеці відбулося засідання за круглим столом на тему „Євген Коновалець: життя віддане за націю”, присвячене 120-ій річниці від дня його народження. Розпочинаючи засідання, директор бібліотеки Леся Машталір зауважила, що серед політичних діячів України XX ст.. одне з найпочесніших місць належить полковнику Коновальцю – командиру Січових Стрільців, коменданту Української Військової Організації, провіднику ОУН. Старший науковий працівник Бучацького районного краєзнавчого музею Микола Козак розповів про роль Євгена Коновальця в українському національно-визвольному русі першої половини XX століття. Цю тему продовжила методист районного відділу освіти Зіновія Ковальчук. Про замовлення на вбивство ( як відомо, Коновалець загинув від вибухівки) повідав Ігор Ольховий, вчитель історії Медведівської ЗОШ І-ІІ ст.. Євген Коновалець у віршованій та пісенній пам’яті народу – такою була тема виступу Лесі Машталір. В обговоренні взяли участь буча чани Ніна Оленяк, Володимир Монастирський, Ілля Козира, Степан Фарбота. Підсумувала засідання і подякувала за його проведення працівникам бібліотеки та вчителям історії заступник голови РДА Любов Луців.
До речі, у районній бібліотеці діють книжкові виставки „Символ української нації” ( до 120-річчя від дня народження Є. Коновальця) та „Не вмирає пам’ять, не згасають спогади” ( до70-річчя початку Великої Вітчизняної війни ), де можна почерпнути чимало історичного матеріалу.

 

Оксана Чорній.

 

Нова доба. – 2011. – 24 черв. – С.2.