«СЕ ЛЮБОВ МОЯ ПЛАЧЕ ТАК ГІРКО…»

   У День української писемності та мови, який відзначається 9 листопада, в приміщенні читального залу центральної районної бібліотеки відбулась літературно-музична композиція «Се любов моя плаче так гірко…», присвячена 150-им роковинам від дня народження І.Я. Франка.

Сумна історія кохання письменника, цікаві, делікатно освітлені сторінки взаємин генія з жінками – про це щиро і задушевно розповіли студенти БІМА та старший викладач кафедри гуманітарних дисциплін Віра Качмар. Звучали ліричні поезії  Великого Каменяра, пісні, рядки з листів Івана Франка та Ольги Рожкевич…
Літературно-музична композиція чудово доповнила книжкова виставка «Мойсей українського народу».

Н.ВИННИК
головний бібліотекар читального залу
центральної районної бібліотеки

ІНТЕРНЕТ-ЦЕНТР РАЙОННОЇ БІБЛІОТЕКИ РОЗШИРУЄ СВІТОГЛЯД БУЧАЧАН

Як уже повідомлялось, в результаті   перемоги у конкурсі проектів «Інтернетдля читачів публічних бібліотек», ініційованому відділом преси, освіти  та культури Посольства США в Україні, у центральній районній бібліотеці наприкінці березня було відкрито Інтернет – центр. Що до цього часу вдалося зробити, які послуги бібліотека пропонуєсвоїм абонентам?

Перш за все, Інтернет-центр нашої бібліотеки надає користувачам 6 робочих місць (5 станцій та 1 сервер за рахунок гранту) публічного доступу до Інтернету, сучасне комп'ютерне обладнання з операційною системою Windows ХР Professional І та Windows Ноmе, забез­печує швидкий канал зв'язку з необ­меженим трафіком (256 КБ/с), сучасне та зручне приміщення, систему навчання користувачів у роботі та пошуку інфор­мації в мережі Інтернет, сканування та роздрук отриманої інформації з Інтер­нету, її запис на диск та дискету.
Згідно з проектом, 10 працівників центральної районної та дитячої біб­ліотек на базі Інтернет - центру за угодою з Тернопільським державним технічним університетом ім. Івана Пулюя пройшли навчання й одержали сертифікати, що засвідчують набутий ними фаховий рівень.
За 4 місяці роботи користувачами центру стали понад 300 жителів району, які відвідали Інтернет-центр більше двох тисяч разів. 32 особи пройшли навчання на безкоштовних ресурсах, що передбачено проектом. Заняття проводиться в основному у вечірній час, оскільки це зручно для користувачів. Курс навчання розрахований на 18 годин. Індивідуальні заняття з кожним початківцем  проводились системним адміністратором та працівником Інтернет - центру. Разом із районним центром  соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді створено клуб «Контакт» (для людей з обмеженими фізичними властивостями).
Спеціалісти підготували та випустили буклети «Правила користування Інтернет-центром», «Автоматизований бібліотечно-інформаційний Інтернет-центр», краєзнавчий «Бучач: пам’ятки минувшини», вебліографічні покажчики сайтів  «Інтернет підтримка для людей з особливими потребами» та «Чорнобиль – ти наш чорний біль». Сьогодні хочу назвати найцікавіші сервіси, які пропонує Інтернет –центр. Це: електронна пошта (e-mail) – обмін текстовими повідомленнями з адресатами, розкиданими по всьому світу; групи новин (UseNet) – обговорення всіляких питань, від зброї  і до кулінарних рецептів та книг; поштові розсилання (maillist); всесвітня павутина (World Wide Web, WWW) – мільйони Інтернет-сайтів; пересилання файлів (FTP) – перегляд файлової системи сервера у виді ієрархічної структури каталогів і файлів із сервера і на нього; зв’язок з віддаленим терміналом (Telnet) – робота в багато користувальній системі з віддаленого комп’ютера; розмова (Internet Relay Chat, IRC) – безпосереднє спілкування групи людей «в прямому ефірі», Інтернет-пейджер  (ICQ).

Леся Машталір
Директор Бучацької ЦБС.

Бучач. За рахунок державного поповнення фондів Бучацька централізована бібліотечна система збагатилася великою кількістю книг, одержавши близько трьох тисяч примірників. І це лише третя частина тієї літератури, яка має надійти у район цього річ, повідомила нам директор Бучацької ЦБС Леся МАШТАЛІР. Художня, дитяча література, українська класика, підручники, наукові книги – усе це буде розподілено серед сільських бібліотек району. Для порівняння, торік разом із періодичними виданнями у бібліотечну систему району поступили 2 тис. 983 примірники.

У Бучацькій центральній районній бібліотеці відбулося відкриття Інтернет – центру, створеного при сприянні Посольства США в Україні та Бучацької райдержадміністрації. Як уже повідомляла «НД», з метою підтримки доступу громадян України до інформації Посольства США у нашій країні організовує конкурс «Інтернет для читачів публічних бібліотек» (LEAP), переможці якого отримають гранти на відкриття безкоштовних громадських центрів Інтернету. На початку року такий грант загальній сумі 13 тис. 967 доларів США виграла Бучацька районна книгозбірня. За кошти райдержадміністрації зроблений добротний ремонт приміщення, виділеного під Інтернет-центр, закуплено меблі, встановлено охоронну сигналізацію. Транші Посольства США спрямовані на закупівлю комп’ютерного обладнання, програмного забезпечення, підключення до Інтернету на два роки та навчання користувачів. На відкриття Інтернет - центру у Бучач завітало багато гостей. Серед них – помічники радника відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні Ольга Любинецька, начальник управління культури облдержадміністрації Валерій Бачинський, директор обласної універсальної наукової бібліотеки Василь Вітенко, директор обласної дитячої бібліотеки Надія Новіцька. На святі також були присутні представники місцевої влади – голова райдержадміністрації Ілля Козира, мер Бучача Омелян Оверко, заступник голови РДА Євген Рій, керівник апарату РДА Галина Вікарчук, начальник відділу культури та туризму Олег Тринька, керівник секретаріату райради Степан Сердинський та ін. Прийшли на свято до бібліотеки і її постійні читачі, партнери та меценати. До речі, у своєму виступі директор ЦРБ Леся Машталір зауважила, що книгозбірня має добрих меценатів, серед яких Василь Бабала, Василь Костриба, Богдан Меньків, Володимир Нетреб’як, Василь Вонсяк. Працівники бібліотеки подбали про те, щоб користувачі з обмеженими фізичними можливостями мали зручний доступ до Інтернету, облаштували для них на першому поверсі приміщення. На розширенні світогляду таких дітей таких дітей за допомогою Інтернету наголосила завідуюча психологомедико-педадогічною консультацією райво Наталія Хоміцька. Пісенні вітання гостям свята підготували народний жіночий вокальний ансамбль «Яворина» (смт. Золотий Потік) та ансамбль «Веселі гудаки» (м.Бучач). освятив приміщення Інтернет - центру парох церкви св. Покрови о. Володимир Шафран. Представник Посольства США в Україні Ольга Любинецька назвала відкриття Інтернет - центру у Бучачі унікальним. «Я бачу, що ваш край багатий на таланти, і сподіваюся що Інтернет-центр допоможе їх розвивати», - зауважила вона.

Оксана ЧОРНІЙ.

П`ятий рік поспіль Посольство США в Україні організовує конкурс „Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP)”, а відтак його переможцям оплачує придбання комп`ютерної техніки та інших ресурсів, необхідних для створення Інтернет – центру. Серед тринадцяти переможців конкурсу LEAP – V і Бучацька центральна районна комунальна бібліотека. З цього приводу ми зустрілися із директором п. Лесею Машталір. Днями вона повернулася із семінару у Києві „Доступність електронної інформації: стратегія і тактика організації центрів Інтернету в публічних бібліотеках України”, на якому надзвичайний і повноважний посол США в Україні Джон Гербст вручив гранти переможцям LEAP – V.

- Лесю Іванівно, насамперед вітаємо вас і працівників бібліотеки з перемогою у такому поважному конкурсі і просимо детальніше розповісти про нього.
- Із 2001 року уряд США виділив понад 1,5 млн. доларів для поліпшення доступу грома¬дян України до інформації шляхом відкриття безкоштовних центрів Інтернету в публічних бібліотеках. Для цих потреб цьогоріч гранти отримали 13 переможців програми LЕАР-V, а Бучацька районна бібліотека стала восьмою в області, де буде діяти Інтернет-центр. А загалом в Україні за цією програмою відкрито 105 Інтернет-центрів. 13 тис. 967 доларів США - таку суму ми одержимо на комп'ютерне обладнання (5 машин), програмне забезпечення, підключення до Інтернету на два роки та навчання користувачів.

- Коли ці кошти надійдуть і коли користувачі бібліотеки матимуть можливість скористатися послугами Інтернет-центру?
- Перший транш у сумі 9 тис. 599 доларів мають виділити нам ще цього місяця. Решта коштів надходитимуть частинами до 31 січня 2008 року. А відкриття центру плануємо на початок березня. Уже завершуються ремонтні роботи у приміщенні, ми замовили меблі, встановлюємо охоронне обладнання. Інтернет-центр плануємо розмістити на другому поверсі, а на першому обладнаємо місце для користувачів з обмеженими фізичними можливостями. Протягом двох років дії гранту плануємо обслужити 20 тис. користувачів. Подальше надання безкоштовного доступу до Інтернету та підтримка роботи Інтернет-центру будуть здійснюватися за доходи бібліотеки від надання платних послуг та спонсорської допомоги, а також за рахунок коштів бюджету бібліотеки, яка фінансується місцевою владою. Сподіваємося, уже найближчим часом наші користувачі оцінять можливість отримувати оперативну інформацію, мати вільний доступ до законодавчих і правових актів, досягнень світової культури та науки.

- Здається, це була не перша ваша спроба перемогти в програмі LEAP.
- Так, у 2004 році ми теж взяли участь у цьому конкурсі і хоч не перемогли, зате збагатилися цінним досвідом. Ми самостійно реалізували проект зі створення одного робочого місця з платним доступом до мережі Інтернет, придбали комп`ютерне обладнання та програмне забезпечення, сканер та чорно – білий лазерний принтер. Загалом, щоб взяти участь у конкурсі, треба було багато попрацювати, підготувати безліч документів, описати свій проект, скласти його кошторис і т. ін. Але результат того вартує. До речі, серед усіх цьогорічних переможців нам дістався найбільший грант.

- А з якою метою проводився семінар у Києві?
- Під час семінару відбулося підписання грантових угод, а також ми з`ясували питання планування та звітності, обговорили особливості надання доступу до Інтернету в публічній бібліотеці. У плані консультацій та обміну досвідом це був дуже важливий захід. До того ж організатор семінару – відділ преси, освіти та культури Посольства США в Україні – подбав про найменші нюанси, тож додому ми повернулися не просто із багажем необхідної інформації, але з масою найприємніших вражень.
Оксана Чорній.

На фото: надзвичайний і повноважний посол США в Україні Джон Гербст вручає грант директору Бучацької бібліотеки Лесі Машталір.